Jeden vzorec pre všetkých

Krajina pod Tatrami so 14-percentnou mierou nezamestnanosti a jednou z najvyšších nezamestnanosti mladých ľudí v Európe vie, že má problém. Jeho riešenie súvisí aj so školstvom. Jednofarebná vláda Smeru s pohodlnou väčšinou v parlamente sa ho rozhodla riešiť. Ešte pred rokom poslanci schválili návrh rezortu školstva, aby o počte tried v prvom ročníku jednotlivých stredoškolských odborov rozhodovali samosprávne kraje. V týchto týždňoch sa tak deje.

Župy ešte v lete dostali k dispozícii od Rady vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu analytický materiál, v ktorom sa prognózujú potreby slovenského trhu práce do roku 2017. A to nielen na celorepublikovej úrovni, ale aj pre jednotlivé kraje. Podľa nej by o štyri roky malo napr. v košickej župe pracovať 1 579 rušňovodičov, 24 chovateľov hydiny a iba jeden sklenár či autosklár. Mládež z východu by mala prestať snívať o profesii kominára. V tomto zamestnaní sa tam podľa vládnej analýzy v roku 2017 nezamestná nikto.

Očakávania verejnosti smerovali skôr ku gymnáziám. S vládnou kampaňou proti nim sa župy vyrovnali rôzne.

Škrtať a pridať

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja schválili, aby sa v budúcom školskom roku v prvom ročníku otvorilo o 31 tried viac, ako je teraz. Okrem očakávaného vyššieho počtu študentov sa podľa hovorcu kraja brali do úvahy aj málo početné odbory, ktoré sú vraj pre trh práce potrebné. Podporení tak boli umeleckí kováči, zámočníci, stolári a stavebné profesie. Podľa údajov Ústavu informácií a prognóz školstva pritom patrili stolár a murár v máji 2013 k odborom s najvyšším počtom nezamestnaných. U absolventov klampiarčiny sa miera nezamestnanosti za posledný rok pohybovala od 40 do 80 percent. Menej tried trnavskí župní poslanci stanovili gymnáziám a obchodným akadémiám.

Rozhodnuté: V Košiciach netreba kominárov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa