Našli tam nebezpečný odpad, ktorý dnes znečisťuje okolité životné prostredie. Niekto tam nezákonne vytvoril päť jazier s toxickými ropnými látkami. Dovolil by si niekto takú bezočivosť, keby necítil ochranu a priazeň zo strany štátnych inštitúcií?

Zločiny proti prírode

Prevádzku skládky odpadov Vlčie hory prevzala v roku 2007 spoločnosť Plastic People od hlohovského výrobcu liekov Slovakofarma. Tá predtým v areáli zneškodňovala nebezpečný odpad z makovíc, z ktorých vyrábala rôzne lieky na utíšenie bolesti.

Areál má viaceré sekcie pre nebezpečný, komunálny a stavebný odpad. Jednou vrátnicou môžu vchádzať autá s rôznym odpadom a je len na prevádzkovateľovi, či ho uloží zodpovedne alebo najlacnejšie, ako sa dá.

Podľa informácií zvnútra rezortu životného prostredia boli už povolenia pre Plastic People v rozpore so zákonom. Jedno z povolení napríklad dovoľovalo skládkovanie 50 druhov kvapalných odpadov, aj keď zákon ich skládkovanie zakazuje. Takýchto prešľapov urobil Okresný úrad (OÚ) Trnava, pracovisko Hlohovec, viac. Úradník Andrej Žibek, ktorý podľa informácií TRENDU povolenia vydal, na otázky týždenníka nereagoval.

Ako uviedlo ministerstva vnútra, ktoré okresné úrady zastrešuje, OÚ Trnava zakázal firme Plastic People činnosť, keď sa odhalili porušenia zákonov. Na otázku, prečo vydávali nezákonné rozhodnutia, ministerstvo nereagovalo.

Časté požiare

O skládke sa začalo veľa hovoriť v roku 2012, keď chceli majitelia firmy Plastic People rozširovať svoje aktivity. Do cesty sa im postavili aktivisti na čele s neskorším primátorom Hlohovca Miroslavom Kollárom. Upozorňovali na časté požiare. Trnavskí hasiči na skládke v rokoch 2009 až 2012 zasahovali štyridsaťkrát, uviedli vo svojich štatistikách.

Príčinou vtedy ešte nemuseli byť ropné látky. Na vznik požiaru stačí, keď sa komunálny odpad ukladá na skládke lajdácky. Správne treba vrstvy utlačeného odpadu prekrývať napríklad vrstvami odpadovej zeminy. Tie by mali zabrániť šíreniu požiaru po celej skládke. Zároveň obmedzujú úlety ľahkých

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa