Počas tohtoročnej, opäť raz chladnejšej i zasneženejšej zimy málokto myslí na nadchádzajúce letné horúčavy a následné suchá, ktoré aj v stredoeurópskom klimatickom pásme udierajú čoraz väčšou silou.

Tento rok sa konečne zdá, že sa farmári pripravujú na suchá naozaj lepšie. Za ostatných niekoľko týždňov dostali slovenské povoľovacie úrady nové investičné projekty na závlahy od vyše desiatky fariem. Oproti predošlým rokom je to nebývalý počet. Treba však za tým vidieť najmä nový eurofondový program zameraný práve na závlahy.

Nové investície do závlah sú vítané o to viac, že obilie už slovenskí farmári v posledných rokoch vedia vo väčších objemoch produkovať aj pod tlakom suchších rokov. No pri pestovaní ovocia a zeleniny si bez závlah neporadia. Práve tieto plodiny pritom musí Slovensko voziť už dlho aj zo zahraničia. Závlahy môžu farmárom pomôcť aj pri zvyšovaní úrod sóje či krmovín pre zvieratá. Aj tých má krajina málo a sóju i mäso si musí voziť zo zahraničia.

Doplniť rozkradnuté

Počas socializmu malo pritom Slovensko vybudované prípojky na závlahové systémy až na 320 tisícoch hektároch ornej pôdy, čo predstavovalo štvrtinu z jej výmery. No pre krádeže a vandalstvo sú v súčasnosti ako-tak funkčné len na zhruba 50 tisícoch hektárov. Navyše aj to, čo ostalo na poliach, sa príliš neobnovovalo, a tak je to často zastarané a neefektívne.

Nové závlahy, ako uvádzajú aktuálne predložené farmárske projekty, budú oveľa efektívnejšie. Na rovnakej ploche budú potrebovať nielen menej elektriny, ale aj vody. Projekty podala pestrá zostava farmárov, od tých drobných až po najsilnejších agrobarónov.

Obnoviť závlahy mieni napríklad diakovská farma Agro-Váh z portfólia tunajších fariem českého premiéra Andreja Babiša.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa