Aký prívlastok získa rok 2020? Pravdepodobne rok chaosu. Ten nebol vytvorený ničím menším než pandémiou nového koronavírusu, ktorá ukázala, aký nepripravený je svet na nové hrozby. Nepripravenosť a nízka schopnosť krajín prispôsobiť sa zmenenej realite viedli k nevídanému sociálnemu, politickému a ekonomickému chaosu.

S príchodom Vianoc epidemický problém kulminoval k lockdownu. Sviatky pokoja trávia Slováci nedobrovoľne zatvorení vo svojich domácnostiach. No omnoho horšie na tom budú pacienti v nemocniciach spolu s vyťaženým zdravotníckym personálom. Preťažené nemocnice začínajú hroziť talianskym scenárom. 

A doctor shows in his hand a positive and a negative swabthe
Neprehliadnite

Vírus je mimo kontroly. Lockdown bude trvať až do očkovania. Opatrenia musia prísť ihneď

Kým svet postihla jedna vlna chaosu, Slovensko postihli dve. Tou druhou sa stalo vládnutie Igora Matoviča. Zďaleka nejde len o manažment epidémie, ktorý v podaní premiéra a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zlyhal. A nejde ani o ich zúfalú krízovú komunikáciu.

Ekonomická pomoc vlády je nedostatočná. Premiér ani minister financií Eduard Heger zjavne nepovažujú slovenské podnikateľské subjekty za natoľko dôležité, aby im nasmerovali väčšiu pomoc. Z nízkej vládnej pomoci gro smerovalo pre veľké priemyselné firmy, malým domácim firmám a živnostníkom ostali odrobinky. Dlhodobý lockdown tak môže spečatiť osud mnohých gastronomických prevádzok, ale aj maloobchodníkov.

Angela Merkel
Neprehliadnite

Vychádzajúca nemecká hviezda ukazuje, že boj s koronavírusom môže mať víťazný nádych

Epidemické a ekonomické škody sú vec, z ktorej sa krajina nakoniec dostane. Omnoho väčšie šrámy na tvári Slovenska však vyvolá Matovičovo rozdeľovanie spoločnosti a pokračujúca strata právnych istôt. Súčasný premiér vyhral voľby aj vďaka sľubom o otvorenom vládnutí a odmietnutí papalášstva. Sklamanie z vládnej politiky spolu s pretrvávajúcim sociálnym odlúčením a ekonomickou krízou sa naplno pretavuje do straty dôvery občanov.

Slovensko sa bude z vládnutia Matoviča spamätávať roky, ak nie dekády.

premiér Igor Matovič Štefan Holý Boris Kollár
Neprehliadnite

Fico chráni zlodejov. Matovič chráni papalášov. Slovensko má na viac

S koncom roka však prichádza na obzor aj nová nádej. Nie sú to len vakcíny, ktoré môžu už budúci rok koronavírus poraziť. Je to poznanie, že politika populizmu založená na emocionálnej manipulácii más nemá šancu na dlhodobý úspech. Trumpizmus v Amerike bol jednoznačne porazený a podobnú porážku možno očakávať aj pri matovičizme na Slovensku. Aspoň to hovoria posledné prieskumy dôveryhodnosti politikov a preferencie politických strán.

Koronakríza však nepriniesla iba to zlé. Práve ona, paradoxne, verejne odkryla, akí nahí obaja cisári sú.

Milan Lučanský
Neprehliadnite

Smrť Lučanského ukázala, ako sa z túžby po spravodlivosti stal politický marketing