Či už ide o zlievanie kovov, výrobu jedinečných dielcov alebo precíznu elektromechaniku, slovenské firmy si dokážu vytvoriť stabilnú pozíciu na trhu, rešpekt nadnárodnej konkurencie aj dôveru klientov. Považský Medeko Cast, prešovská Regata aj novozámocký Eurosvit sú dôkazom, že princípy dobrého riadenia možno odovzdať ako dedičstvo a že každá generácia posúva podnikanie k novým úspechom.

Zrod trhového lídra

Rodinný podnik Pavla Demáčka z Považskej Bystrice narástol na jednu z najväčších zlievarenských fabrík v krajine. História Medeko Cast je spätá s Považskými strojárňami a vychádza z ich silného hutníckeho zázemia.

Privatizácia hutného závodu strojární bola po revolúcii prvou voľbou ambiciózneho zamestnanca fabriky, jeho zámer sa však nestre-tol s úspechom. „Nemali sme politické krytie, a tak to neprešlo cez vládu,“ spomína P. Demáček. V závode sa stali pre nové vedenie nepohodlnými a museli odísť.

Neúspech však rozhodnutie podnikať len posilnil. V roku 1994 začal obchodovať s kovovým odpadom, turbulentné obdobie zvládol a na prelome milénia sa Medeko Cast začalo venovať aj vlastnej výrobe zliatin a odliatkov. Po prvotných pokusoch rozbehlo v roku 2004 produkciu vo veľkom a postupne rozširovalo portfólio. Dnešný kľúčový biznis je presné odlievanie a opracovanie finálnych produktov.

Podnikateľ Jozef Kendera s rodinnou. Jeho firma bicykle navrhuje, montuje aj si vyrába niektoré časti.
Neprehliadnite

Šport dokáže spájať rodinu. Na ihrisku aj v podnikaní

V Medeko Cast sa podľa P. Demáčka od začiatku bránili masovej výrobe. Radšej sa zamerali na odliatky v menších objemoch, no s vyššou pridanou hodnotou. Stavili na flexibilitu, čím niekedy kompenzujú aj vyššie ceny v porovnaní s konkurenciou. Slovenský trh je pre Medeko Cast malý. Väčšinu produkcie vyváža za hranice, najmä do Nemecka.

Akcionársky je dnes firma skutočne rodinná. Rovným dielom sa o ňu jej zakladateľ delí s manželkou Antóniou, dcérami Kristínou a Máriou a so synom Jakubom. Antónia Demáčková bola prvou rodinnou výpomocou, už po rozbehu výroby začala manželovi pomáhať s prípravou investícií. Deti sa pridali v roku 2008, keď firma počtom zamestnancov aj výškou tržieb narazila na svoje hranice a potrebovala transformáciu. Vtedy sa do chodu zapojili súrodenci Jakub a Kristína. „Nechcel som si najať externých manažérov alebo konzultantov. Pre mňa bolo dôležitejšie zaangažovať vlastnú rodinu, aby sa zžila s firmou,“ vysvetľuje P. Demáček.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa