Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka investori vo svete naliali do indexových fondov či do ETF (fondov obchodovaných na burze) 222,5 miliardy dolárov. Je to viac ako dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok. Indexové fondy majú pasívnu investičnú stratégiu, keď len sledujú veľké akciové indexy a nesnažia sa aktívne kupovať jednotlivé akcie ani staviť na pokles či rast ich ceny.

Zdá sa, že aj na Slovensku toto pasívne investovanie žne úspech. Ponúkajú ho už nielen banky, ale aj viacerí obchodníci s cennými papiermi, medzi nimi takzvaní roboadvisori či robotickí poradcovia. Na tomto poli je u nás veľmi aktívna firma Finax či Across Private Investments, pričom tá sa zameriava na bonitnejších klientov.

V susedstve fungujú roboadvisori najmä v Česku a svoje služby ponúkajú aj na Slovensku. Najznámejšia je spoločnosť Portu, za ktorou stoja finančníci z Wood & Company. Za firmou Fondee je J&T Banka a investičná platforma Indigo patrí spoločnosti Patria Finance. Kým banky majú pasívne investovanie cez ETF iba ako doplnok k svojim aktívnym investičným stratégiám, menší obchodníci sa mu venujú naplno. Majú vlastné investičné platformy, cez ktoré môže investovať aj drobný investor niekoľko desiatok či stoviek eur mesačne. Táto popularizácia či sprístupnenie investovania širokým masám sa prejavuje už aj v číslach.

Nárasty klientov i objemov

Všetci oslovení hráči na českom a slovenskom trhu potvrdzujú, že vlani mali výborný rok, čo sa týka nárastu klientov aj objemu spravovaných financií. Niektorí hlásia nárasty v desiatkach percent, hoci treba povedať, že z malej základne sa rýchlo rastie ľahšie. Trend záujmu o pasívne investovanie pokračuje aj tento rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa