Je takmer najväčším kritikom súčasnej vládnej koalície, hoci je jedným z koaličných partnerov. V posledných prieskumoch dôveryhodnosti politikov poskočil na tretie miesto a predbehol premiéra.

Ten ho pred Vianocami nazval idiotom a vyzval ho na demisiu. Šéf strany Sloboda a Solidarita a minister hospodárstva Richard Sulík na to nechcel reagovať a v rozhovore pre TREND hovorí najmä o antibyrokratickom balíčku pre biznis, o štátnej pomoci pre investorov, o vlastnom návrhu na zvládanie pandémie aj o pláne obnovy v rámci svojho rezortu.

„Necitlivým a chaotickým protipandemickým rozhodnutiam treba včas zabrániť, nezaťažovať v týchto časoch ľudí ani firmy, ktoré majú svojich starostí aj tak viac ako dosť,“ tvrdí.

Deficit verejných financií by mal v roku 2021 presiahnuť 7,4 percenta hrubého domáceho produktu. Je naozaj nutné ísť až tak hlboko?

So schváleným verejným deficitom nie som úplne stotožnený, ale súčasná situácia nič iné nepripúšťa. Preto trváme na tom, ak budeme meniť zákon o dlhovej brzde, aby tam bola zakomponovaná už aj daňová brzda. Teda aby konsolidácia verejného rozpočtu nešla na vrub zvyšovania daní. Vláda bude musieť buď nejaké výdavky ušetriť, alebo nájsť nové príjmy, preto presadzujeme túto poistku.

Opozícia rozpočet na budúci rok kritizovala, ukazovala najmä na historicky najvyšší, osemmiliardový schodok.

Základnou úlohou opozície je kritizovať štátny rozpočet. Veľmi by ma prekvapilo, keby sa to nestalo. Deficit ma neteší, ale dôležité je, že napriek pandémii šetríme. Rozpočty na prevádzku ministerstiev sa znižujú o desať percent, ak si teda niekto niečo nevyloboval. Považujem to za dôležité, lebo zmenšujeme objem štátnej správy, hoci deficit verejných zdrojov bude veľký.

Z úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu vzniklo nové ministerstvo, spravodlivosť zase zriaďuje osobitný úrad pre správu zaisteného majetku. O akom šetrení teda hovoríme?

Podľa mojich informácií dochádza skôr k preskupeniu úradníkov, nie priamo k vytváraniu nových pracovných miest. Úradov máme priveľa, skôr by sa mali regulovať. Ale nemôže byť všetko po mojom. My sme splnili zadanie v rámci programového vyhlásenia vlády, a to znížiť naše výdavky o desať percent.

Dlhé roky ste hovorili, že najskôr treba šetriť, až potom rozdávať. Vaša pozícia v koalícii je však slabá, ako si s tým chcete poradiť?

Dlhé roky som bol podnikateľom i daňovníkom. Vždy ma vytáčalo, čo všetko sa z mojich daní a odvodov platilo. Teraz som na opačnej strane brehu, tak mám snahu to zosekať. V štátnom rozpočte vidím kopu priestoru, kde by sa dali ušetriť milióny eur. Napríklad na Slovensku máme viac ako 2 500 úradníkov, ktorí sa venujú tomu, aby sprostredkovali ľuďom prácu v čase, keď sú dobre zabehnuté pracovné portály.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa