Prvýkrát sa snažil rezort nájsť nemocnici nového šéfa ešte vlani. I. Matuška vtedy obhájil svoj post, no jeho protikandidát Bruno Rudinský ho obvinil, že vyhral na základe plagiátu projektu rozvoja nemocnice, a podal na neho trestné oznámenie. S vtedajším ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom sa mal preto I. Matuška dohodnúť, že sa vzdá funkcie, aby očistil svoje meno, a prihlási sa do súťaže opätovne.

Polícia nakoniec trestné oznámenie zamietla ako nedôvodné, no stoličku mu to nevrátilo. V druhom výberovom konaní tento rok už nezískal na zvolenie dostatočný počet bodov.

Konanie naoko

Vedenia sa ujala ekonomická riaditeľka Ľubica Bartošová, ktorá dovtedy pracovala na dnes už neexistujúcom úseku sociálno-ekonomických informácií. A medicínsky riaditeľ Zoltán Danczi, ktorý v minulosti viedol neziskovku Intruders Motorcycle Club. Obaja prešli výberovým konaním bez toho, aby vôbec videli členov odbornej komisie. Ich zručnosti a osobnostné predpoklady viesť štátnu nemocnicu s 1 200 zamestnancami si overili v písomnom teste a na základe predloženého projektu.

Treba hľadať všetky možnosti posilnenia zodpovednosti manažmentu

Výber vedenia je pritom podstatným prvkom štátnej kontroly: riaditeľ formálne nesie zodpovednosť za fungovanie nemocnice. V súkromných firmách akcionári neraz hľadajú vhodného kandidáta aj niekoľko mesiacov a prechádza rôznymi úrovňami testovania schopností.

Projekt Ľ. Bartošovej sa v niekoľkých pasážach paradoxne zhodoval s časťami projektu B. Rudinského. „Je to rozdiel, ak použijete pasáže z transformačného plánu, na ktorom pracovali iní ľudia, bez ich vedomia,“ reagovala pre TREND na otázku, či nejde o rovnaké plagiátorstvo,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa