Miroslava Kučeráková spravuje portfóliá s investičným vínom. Svoju kariérnu cestu začínala v roku 2014 na asistentskej pozícii vo finančnej skupine J&T ešte počas univerzity. K evidenciám vína, ktoré jej šéf Patrik Tkáč nakupoval najskôr zo záľuby, začali postupne pribúdať ďalšie aktivity a za niekoľko rokov sa vínny biznis v J&T Wine Holdingu rozrástol do objemu niekoľkých desiatok miliónov eur.

Ako ste sa z juniorskej pozície dostali k riadeniu portfólií investičných vín? 

Náhodne. V roku 2017 som už začala spravovať evidenciu vín Patrika Tkáča, ktoré najskôr kupoval a zbieral len zo záľuby. Postupne sa táto záľuba rozrastala na seriózny biznis, kde k nákupu vín pribúdali nákupy viníc či celých vinárstiev, distribučnej spoločnosti a ďalších aktivít. Keďže som sa tomu venovala od zrodu vízií a stalo sa to aj mojou vášňou, tieto projekty idú so mnou naďalej. Investovanie do vína malo byť spočiatku ozvláštnením práce, motiváciou a bol to zároveň experiment, či by sme niečo podobné mohli raz robiť ako službu či produkt. 

Kedy vznikla potreba správy vína? 

Úprimne si nepamätám, o aký veľký objem v čase našich začiatkov išlo, ale preinvestovaných bolo už veľa peňazí. Môj šéf začal s vínom pracovať zo záujmu, mal víno rád, chutilo mu, chcel spoznávať celý vínny svet, nielen investičné víno. Portfólio si nevytváral so zámerom, že sa mu bude zhodnocovať a prídu zárobky. Je to proces, ku ktorému sa treba dopracovať. Nie vždy sa dá na sekundárnom trhu kúpiť víno a očakávať, že okamžite narastie na hodnote.

O aké vína majú majetní ľudia záujem? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa