V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • aké prednosti vidia firmy na absolventoch zahraničných škôl
  • koľko študentov popri škole pracuje
  • čo robia vysoké školy preto, aby zabránili odlivu mozgov na štúdium do zahraničia

Tlak firiem na vládu, aby zlepšila vzdelávanie aj na vysokých školách, je čoraz intenzívnejší a zamestnávateľských iniciatív pribúda. Vy ste robili rozsiahly prieskum o absolventoch vysokých škôl aj medzi personalistami. Ako vnímajú ich pripravenosť na trh práce?

Položili sme personalistom dve otázky: aké požiadavky majú na absolventov pri pohovoroch a nakoľko absolventi tieto požiadavky spĺňajú. Pre personalistov bola kľúčová najmä schopnosť učiť sa, motivácia a chuť pracovať, práca s počítačom, schopnosť pracovať v tíme a znalosť svetových jazykov, primárne angličtiny.

Ako ich absolventi spĺňajú?

Napríklad požiadavku na znalosť svetových jazykov úplne spĺňali len na 39 percent – podľa personalistov. To sa mi v súčasnosti nezdá dostatočné. Medzi kritériá, ktoré spĺňalo najmenej absolventov, patrila motivácia – uspokojila len 14 percent personalistov. Naopak, to, čo študentom nechýbalo, bolo formálne vzdelanie, lenže pre personalistov to bolo najmenej dôležité kritérium. Čiže diplomov máme v krajine dosť, ale už nie sú také podstatné.

Renáta Hall: Učiteľom na študentov neostávajú sily

Motivácia študentov VŠ - analýza zistení o stave školstva Zdroj: To dá rozum

Je známe, že firmy rozlišujú kvalitu absolventov podľa školy, ktorú vyštudovali. Viete na základe prieskumu povedať, ako je tento prístup rozšírený?

Áno, až 74 percent personalistov v ankete uviedlo, že pri pohovoroch rozlišujú, z akej školy prichádzajú absolventi. Rozlišovali tiež, či absolvent

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa