Hoci sa vláda Igora Matoviča v programovom vyhlásení zaviazala, že domácemu cestovnému ruchu pomôže prostredníctvom príspevku na rekreáciu, v tejto oblasti zatiaľ tápe. Týka sa to najmä kontroverzných rekreačných poukazov, ktoré za predchádzajúcej vlády pretlačil predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Poukazy od začiatku vzbudzovali na strane zamestnancov či hotelierov vlnu nadšenia, vtedajšia opozícia, analytici a zástancovia voľného trhu k nim, naopak, pristupovali veľmi kriticky.

Poukazy sa rušiť nebudú

Tlačové oddelenie Ministerstva dopravy a výstavby SR už síce potvrdilo, že rekreačné poukazy sa rušiť nebudú, ich nastavenie je však otázne a v hre je stále priveľa možností. Ministerstvo sľubuje, že konkrétnejší návrh predstaví po konzultáciách s inými rezortmi už v najbližších dňoch.

Tento šibeničný termín nebude ľahké dodržať, pretože všetko nasvedčuje tomu, že zatiaľ nie je jasné, kto a v akom objeme bude za poukazy platiť ani kto ich bude môcť využiť.

Príliš veľa možností

Podľa riaditeľa sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Radúza Dulu sú na stole štyri varianty, každý v niekoľkých možných kombináciách. Jednou z nich je alternatíva, že kompletné vyplácanie rekreačných poukazov do konca roka 2021 preberie od zamestnávateľov na seba štát.

Po tomto období by sa mala efektívnosť poukazov opäť vyhodnotiť. Ministerstvo však počíta s tým, že výsledkom bude presun nákladov späť na zamestnávateľov. Tí by si v tomto prípade mohli dať od núteného vyplácania ročnú pauzu.

V hre je stále aj možnosť, že i po roku 2021 štát predsa len uberie zamestnávateľom aspoň časť týchto nákladov.

Ministerskí úradníci uvažujú aj o tom, že ponechajú 45-percentnú spoluúčasť na zamestnávateľoch, ale zvyšok doplatí namiesto zamestnancov štát. A zamýšľajú sa aj nad tým, či by benefit rekreačných poukazov nemal byť len dobrovoľný.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa