V máji dosiahla inflácia podľa Štatistického úradu SR najvyššiu úroveň od roku 2000. Cena statkov v spotrebiteľskom koši vzrástla medziročne o 12,6 percenta, ceny potravín až o 16,6 percenta.

_
Neprehliadnite

Päť dôvodov, prečo inflácia ešte nepovedala posledné slovo

Tak ako ceny potravín aktuálne ťahajú celkovú infláciu nahor, sú položky, ktoré ťahajú nahor ceny potravín. Ide hlavne o oleje a tuky, tie medziročne rástli o viac než 40 percent, zelenina zdražela takmer o 20, pečivo 19 a mliečne výrobky o viac než 17 percent.

Potraviny sú jednou z oblastí, na ktoré Slováci z rodinných rozpočtov míňajú najviac. Potraviny im totiž ukrajujú z nákladov približne pätinu, aj preto sú na ich zdražovanie citliví.
Eva Sadovská, analytička spoločnosti WOOD & Company

Vojna vyvolala nové inflačné tlaky

Inflácia sa zdá ako začarovaný kruh, kde sa jednotlivé zložky navzájom poháňajú. Ceny potravín stúpajú hlavne pre rast cien plodín a energií. Potraviny je totiž potrebné nielen vyrobiť, ale aj dopraviť.

Z dôvodu ekologizácie sa zasa zavádzajú kvalitnejšie obaly či nové technológie, ktoré zvyšujú náklady. Zvýšené ceny plynu predražujú hnojivá.

Pri cenách potravín je dôležitým faktorom aj počasie, ktoré má vplyv na úrodu, hlavne rastlinného pôvodu. Vyššie ceny plodín sa prenášajú do vyšších cien mäsa, pretože rastú náklady na krmivo.
Eva Sadovská, analytička spoločnosti WOOD & Company

Vo všeobecnosti sa v roku 2022 očakával skôr pokles inflácie. V roku 2021 totiž rástli ceny hlavne pre dopyt po tovaroch, ktorý sa nahromadil počas pandémie a spôsobil nedostatok niektorých surovín a meškanie dopravy. Tieto faktory začínajú mať na infláciu menší vplyv, no s inváziou na Ukrajinu pribudol ďalší silný inflačný stimul.

Vojna spôsobuje ďalší nárast cien, najmä pre zdraženie energií aj predĺženie trvania problémov v dodávateľských reťazcoch.
Ministerstvo financií SR

Dobrým príkladom, ako vojna vplýva na ceny potravín, je cena pšenice. Ukrajina je prominentným producentom pšenice a jej cena na začiatku konfliktu vzrástla takmer na dvojnásobok. Export ukrajinskej pšenice, ktorý pred inváziou prebiehal cez Čierne more, je v súčasnosti zastavený a hľadajú sa alternatívy. 

Najviac zasiahnutí sú najchudobnejší

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa