Otázok okolo elektromobility pribúda a čoraz častejšie prichádzajú od súčasných i budúcich majiteľov elektrických vozidiel. Kúpa elektromobilu sa roky zdala nerentabilná, elektrickým autám totiž nepriala vysoká cena novej technológie či surovín v batériách. Je preto pochopiteľné, že záujemcovia naďalej prepočítavajú výhody kúpy takéhoto auta.

Napriek tomu chcú európski politici spraviť z elektromobilov novú formu dopravy blízkej budúcnosti a veria jej natoľko, že prestali brať ohľad na možné ekonomické dôsledky na samotný automobilový priemysel. Neberú do úvahy ani to, že elektromobil si mnohí nebudú môcť dovoliť.

Do rovnice o výhodnosti či nevýhodnosti elektrickej mobility najnovšie vstúpili vysoké ceny palív aj rast cien ne-elektrických áut, čo súboj technológií vyrovnáva. O mnohom by v prospech novej formy dopravy mohli na Slovensku rozhodnúť opäť priame dotácie.

Dotácie by pomohli

Pri súčasnom stave a cenovom vývoji bez dotácií na nákup elektromobilu misky váh medzi elektromobilitou a klasickou dopravou zostávajú nevybalansované. Výhodnosť jazdenia na elektrinu oproti spaľovacím motorom sa totiž ukazuje až po niekoľkých rokoch. Pre mnohých stále prevládajú argumenty proti elektrickým autám.

Elektromobily sú naďalej drahšie a ich cena, ktorá by mala byť kompenzovaná nižšími nákladmi na prevádzku, sa pri aktuálnych cenách elektrickej energie neznižuje.

Jedným zo silných argumentov hovoriacich v prospech vozidiel poháňaných elektrinou sú vysoké ceny palív. Tie sa v tomto roku dostali k novým rekordom, a ak Európska únia (EÚ) chce raz a navždy rozhodnúť o definitívnom prechode na e-mobilitu, dnes má na to ten najlepší argument.

To by však musela plošne rozhodnúť o podpore nákupu elektrických áut a o dotáciách v rámci väčšiny členských krajín. Pred pandémiou išlo o pomerne úspešnú propagáciu, ktorá mala krátkodobý úspech i na Slovensku. Nárazovo však viedla nielen k nákupu stoviek elektromobilov, ale aj k veľkej vlne nevôle daňových poplatníkov. V roku 2022, po pandémii a koronakríze, preto odhodlanie podporovať elektrickú budúcnosť dopravy nakoniec vydržalo najmä vyspelým západným krajinám.

Rozdiely sa stierajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa