Viac než rok už prešiel od ostatných parlamentných volieb, no niektoré opatrenia, ktoré mali byť dávno známe, sú stále iba predmetom diskusie. Výnimkou nie je ani avizovaná reforma Policajného zboru, o ktorej síce bolo počuť, no finálnu verziu ešte nikto nevidel. Hoci na verejnosť prenikli čiastkové informácie o tom, ako by mohli zmeny vyzerať, ministerstvo vnútra hovorí, že nič ešte nie je definitívne. Cieľom reformy je priniesť do policajného zboru efektívnejšiu organizáciu práce, pričom políciu tlačí topánka aj pri nadmernej byrokracii či materiálnom zabezpečení. Len pri nevyhnutnej infraštruktúre, akou sú napríklad budovy či vozidlá, má rezort vnútra stámiliónové sekery. 

Upratovať sa bude najmä v organizácii práce. Okresávať by sa mohli pravdepodobne okresné či krajské riaditeľstvá, niektoré z nich by sa mohli zlúčiť. Veľavravná je v tejto oblasti analýza Útvaru hodnoty za peniaze ministerstva financií (MF), ktorý tvrdí, že ročne by sa dali ušetriť desiatky miliónov eur. Na diskusiu sú aj právomoci polície, ktoré sú značne rozdrobené, policajti si na územnej hranici obvodov často vymieňajú drobných výtržníkov. Otázne je aj to, ako sa opatrenia dotknú elitných útvarov, napríklad Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá má na starosti najzávažnejšie zločiny v krajine.

Ministerstvo vnútra je v súčasnosti viac než opatrné pri téme možného prepúšťania. Na otázky TRENDU o tom, či reforma prinesie aj znižovanie stavu, tlačový odbor rezortu priamo neodpovedal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa