Minister práce Ján Richter verejne sľúbil, že do konca apríla bude predstavený návrh riešenia. Nesplnil to. Ústava garantuje zamestnancom právo na spravodlivú odmenu. Toto základné právo patrí nielen jednej skupine zamestnancov, ale všetkým zamestnancom. Súčasné platové tabuľky vo verejnej správe sú preto podľa opozičných poslancov v rozpore s ústavou a podali podnet na Ústavný súd.

Ide o právo pre 144-tisíc ľudí, pričom polovici z nich sa dnes minimálna mzda začína na 292 eurách. Sú medzi nimi opatrovateľky, kuchárky v školách, školníci či mzdárky pracujúce v školách. A tiež upratovačky, sanitári, zdravotní asistenti, ktorí majú nízke tabuľkové platy. Títo zamestnanci verejného sektora pocítia obmedzenia aj na dôchodku, pretože tie sa počítajú zo mzdy.

Dve meradlá

Samosprávy im síce plat dorovnávajú do minimálnej mzdy, no nemajú žiadny prospech z toho, keď sa vo verejnej službe zvyšujú mzdy. Podľa Zákonníka práce minimálna mzda 435 eur platí len pre nekvalifikovanú prácu. Pre kvalifikovanejšie miesta platia vyššie minimálne mzdy (ide o šesť koeficientov) a pre najkvalifikovanejších ľudí je minimálna mzda dvojnásobok, teda 870 eur. Títo ľudia však dnes vo verejnej službe zarábajú oveľa menej.

„Chceme poukázať na to, že nič z tohto neplatí pre štát. Máme dve minimálne mzdy pre tú istú kuchárku. Ak robí v školskej jedálni, má minimálnu mzdu 435 eur, ak robí v súkromnej reštaurácii, tak má mzdu 522 eur,“ uviedol M. Beblavý.

Okresný súd v Trenčíne v roku 2015 priznal kuchárovi v súkromnom sektore vďaka jeho kvalifikácii minimálnu mzdu vo výške 120 percent oficiálnej minimálnej mzdy, čo je v súčasnosti 522 eur a od januára budúceho roka má byť 576 eur. Podľa M. Beblavého ročný rozdiel pre kuchárku v škole môže dosiahnuť až 1 044 eur.

Všetkým rovnako málo

Problémom odmeňovania vo verejnej správe je podľa viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Moniky Uhlerovej aj to, že dochádza k nivelizácii ich platov. „Ani zvýšenie tarifných platov prostredníctvom kolektívneho vyjednávania nie je dostatočné, pretože sa opakovane značná časť zvýšenia taríf stráca v ich dorovnávaní do minimálnej mzdy. Systém je navyše roztrieštený a neprehľadný.“

Zamestnanci vo verejnej správe sú odmeňovaní podľa katalógu pracovných činností. Jednoduché rutinné práce a práce s prevahou fyzickej činnosti sa pohybujú v rozmedzí tarifných platov od 248 po 404 eur. Pri takej nízkej tarife dostane aj zamestnanec s tridsaťročnou praxou príplatok len 71 eur. Stále ďaleko od minimálnej mzdy.

„Pomocné kuchárky by mali by mať 1,2-násobok minimálnej mzdy, teda 522 eur, hlavná kuchárka patrí minimálne do 3. stupňa náročnosti práce a mala by mať minimálne 1,4-násobok, teda 609 eur. Aká je skutočnosť? Pomocné kuchárky zarábajú menej ako minimálnu mzdu a hlavné kuchárky len 20,50 eura nad minimálnou mzdou,“ popísala situáciu v odmeňovaní kuchárka z jednej zo základných bratislavských škôl.

Zamestnanci tvrdia, že roky počúvajú len sľuby, že sa tabuľka upraví, že sa doplní katalóg pracovných činností tak, aby sa odstránila nivelizácia miezd. Výsledok? Jedno veľké nič. Od januára tohto roku má pomocná kuchárka bez praxe minimálnu mzdu 435 a hlavnej kuchárke s 25-ročnou praxou doplatili k tabuľkovému platu 433 eur dve eurá.

Chýba aj zdravotníkom

Na to, že tarifné tabuľky priepastne zaostávajú za minimálnou mzdou, upozorňujú už niekoľko rokov aj členovia Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb. Ide o profesie ako napríklad vychovávatelia, psychológovia, zdravotné sestry, zdravotnícky personál, opatrovateľky, zamestnanci stravovacích prevádzok, výkon sociálnej agendy. Aj im sa platy dorovnávajú príplatkami.

Rečnia o minimálnej mzde v ústave a štát zatiaľ oberá o peniaze vlastných ľudí

Zdroj: Maňo Štrauch

„Ľudia s vyšším vzdelaním, vykonávajúci náročnejšie práce, sú tlačení k úrovni minimálnej mzdy, ktorá je až v 8. platovej triede,“ hovorí predseda zväzu Anton Szalay.

V štátnej správe zaviedli minimálnu mzdu zrušením najnižších platových tried

Napríklad zdravotnícky laborant v regionálnom úrade verejného zdravia má tarifný plat 559 eur, jeho priemerný hrubý plat vrátane príplatkov dosiahol úroveň 710 eur. Sestra na obdobnom pracovisku má tarifný plat 580 eur a plat plus príplatky 747 eur.

Problém sa týka aj zamestnancov v štátnej službe. Hoci od júna platia pre štátnych zamestnancov nové, vyššie platové tarify, aj takto navýšená minimálna mzda je len 436,50 eura. K tejto sume sa navyše nedospelo zvýšením miezd — v zákone len zrušili dve horšie platené triedy.

Ako to riešiť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa