Pre realitný trh bola pandémia a s ňou spojená kríza šokom. Analytici signalizovali, že dlhodobejšie obmedzenia výrazne ovplyvnia vývoj cien nehnuteľností. Naznačovali to viaceré ekonomické faktory ako prepad hospodárstva, neistota či rastúca nezamestnanosť.

Napriek tomu najnovší vývoj potvrdil, že segment realít, a to nielen v Bratislave, je samostatný trh, ktorý aktuálne ide proti doterajším trendom. Otázkou je dokedy.

Ekonomika rozhodne

Kým doteraz rastúca nezamestnanosť išla ruka v ruke s poklesom cien nehnuteľností, v tomto roku je to inak. „Nárast cien bývania opäť prekonal rekord. Napriek rastu nezamestnanosti, prebiehajúcej kríze a očakávanému dosahu na mzdy nie sú ceny nehnuteľností ovplyvnené týmto vývojom,“ konštatuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

Na snímke exteriér Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte, kde developer Immocap Group predstavil svoj zámer investičného projektu Nový Istropolis v Bratislave 16. júla 2020. Ten má do lokality priniesť moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou 3000 miest na sedenie. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Droba: Projekt Nový Istropolis by mal zohľadniť plánovanú stanicu Filiálka

Nezamestnanosť zatiaľ stúpla len mierne – z marcových 5,19 percenta na 7,4 percenta v júni. „To však neznamená, že sme sa ocitli na dne tejto recesie. Vzpruženie slovenskej ekonomiky bude závisieť najmä od zahraničných obchodných partnerov,“ upozorňuje Rudolf Bruchánik, hlavný analytik Bencont Investments.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa