Elektráreň eseťákov pôsobiaca pod hlavičkou firmy Energy Edge ZC je už dlhšie bombardovaná aj petíciami niektorých Žarnovičanov proti privysokému hluku či splodinám. No teraz elektráreň nadobúda nový širší význam.

Mala by k nej pribudnúť nová fabrika, ktorá v Žarnovici oživí aj kedysi veľmi tradičné drevárstvo. Šestnásť rokov po tom, ako miestna preglejkáreň dodýchala pod rukami skrachovanej tuzemskej firmy A.N.B. Do areálu preglejkárne sa síce odvtedy nasťahovali iné výroby, no drevárstvo tam dlho nebolo, rozsiahle plochy zostali opustené a spustli.

Nový projekt eseťákov by mohol areál bývalej Preglejky znova zaľudniť. Kým v elektrárni dávajú prácu iba dvadsiatke ľudí, drevárska fabrika sľubuje postupne prijať tisícku pracovníkov. A jej ambíciou je priniesť na trh úplné nové výrobky na báze dreva a iných materiálov.

Od „tárania“ k projektom

Novú fabriku plánujú R. Marko a M. Grund vďaka Gemerčanovi Jánovi Šestinovi, ktorý ich predtým nahovoril aj na elektráreň. Eseťáci s ním do oživenia žarnovickej Preglejky investujú, pričom projekt vizionársky a manažérsky vedie. Ich prvé kontakty sa začali už pred zhruba desiatimi rokmi.

„S Rišom Markom a Marošom Grundom sa stretávame tak raz za dva mesiace. Iba tárame a špekulujeme o technike. O tom, čo by sa dalo ako zlepšiť a kde môžeme čo posunúť,“ hovorí J. Šestina. „Pri týchto debatách sa často zabudneme aj päť-šesť hodín. No nás to baví a niekedy sú z toho aj konkrétne projekty,“ dodáva.

Dnes 60-ročný technik o sebe hovorí, že inovácie v priemysle a technike sú to, čo ho najviac baví a už veľmi dlho. Za socializmu nastúpil do severoslovenských ružomberských papierní práve na ich oddelenie inovácií. Už vtedy prichádzal pred svojich šéfov s rôznymi zlepšeniami a po troch rokoch v celulózkach viedol až 300-členný tím.

zarnovica eset ingografika
Zdroj: Trend.sk
zarnovica eset ingografika

Zdroj: Trend.sk

J. Šestina spomína, že zlepšovať čohokoľvek ho bavilo už na strednej škole: „Raz som napríklad doma natieral drevený plot. Uvedomil som si, že to nechcem robiť každých pár rokov ako každý iný domáci majster.“ Rozhodol sa preto latky z plota farbiť a moriť ochrannými latkami v kovovej rúre nahriatej na vysokú teplotu: „Vďaka tomu som ich naimpregnoval tak, že plot je bez údržby pekný už 42 rokov. A takto fungujem aj v biznise.“

Po novembri 1989 pretavil svoj ťah po inováciách do vlastného podnikania. Pre rôzne priemyselné zamerania vyvíjal technológie so svojou firmou Bio Energo, ktorá sa predvlani dostala k tržbám na úrovni 12 miliónov eur. Niektoré technológie dodala aj pre žarnovickú elektráreň a ďalšie vyrába aj pre oživovanú drevovýrobu.

Lode a autá z preglejky

Prvé informácie o oživení

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa