Tento očistec položil základy posledných troch rokov. Rokov, ktoré môžu hráči na realitnom trhu pokojne titulovať prívlastkom „zlaté“. Opäť sa predáva (takmer) všetko, záujem v niektorých prípadoch prekonáva kapacity, ceny atakujú rekordy. Aj preto sa mnohí obávajú realitnej bubliny. Posledné mesiace však ukazujú, že bytový ošiaľ sa dostáva do pokojnejších vôd.

Za všetko môžu lacné peniaze

Aj keď kríza prečistila trh a vytvorila predpoklady na zdravšiu ponuku, motorom oživenia boli rekordne výhodné hypotéky. „Naplno sa prejavil najmä rozvojový potenciál západnej časti Slovenska. Naakumulovaný dopyt na strane klientov a lacné peniaze sa tu podpísali pod stavebný a developerský boom, ktorý postupne naberá na sile približne od roku 2014,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ spoločnosti Lucron Peter Kavecký.

Realitná horúčka? Bytový ošiaľ klesá na správnu teplotu

Výstavba bytov v Bratislave Zdroj: TREND Reality

Situáciu na trhu pekne ilustrujú projekty, ktoré si výstavbu rozdelili do etáp. Príkladom je komplex Slnečnice, ktorý chce na juhu Petržalky vybudovať sídlisko pre deväťtisíc obyvateľov. „Klesanie hypotekárnych sadzieb v roku 2015 trh veľmi oživilo a v roku 2016 už padali rekordy. V Slnečniciach sme predali viac ako 700 bytov,“ približuje riaditeľ predaja Cresco Group Michal Pauer. Len na porovnanie, tento rok by mali v projekte predať ďalších 550 bytových jednotiek.

Vznik realitnej bubliny zatiaľ nehrozí, trh má však najlepšie časy už za sebou

Neopakujú sa však stádovité nákupy, keď sa projekt rozchytá v priebehu niekoľkých mesiacov. I keď sa už opäť predávajú aj projekty z papiera, zákazníci sú na inej úrovni ako v minulosti. „Dnes majú klienti veľké možnosti výberu a sú oveľa skúsenejší a sofistikovanejší ako v minulosti. Keďže mnoho klientov už má reálnu skúsenosť s kúpou novostavby, ich záujem o informácie má oveľa širší záber,“ porovnáva M. Pauer. Podľa neho vedia klienti o projekte veľa a majú naštudovanú aj ponuku bytov. Kým pred rokom 2008 sa neriešila otázka reputácie developera či susedské zloženie, dnes hrajú pri výbere podstatnejšiu úlohu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa