Vládny návrh na rozšírenie siete ekonomických diplomatov dostal reálne kontúry. Ich počet sa zvýši takmer trojnásobne, hovorí štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Rastislav Chovanec. V rozhovore prezrádza viac o detailoch, cieľoch ministerstva aj najbližších misách.
Na jar ste hovorili o novej vízii slovenskej ekonomickej diplomacie. Ako sa ju darí napĺňať?
Mojou úlohou bolo posilniť význam ekonomickej diplomacie v rámci fungovania ministerstva zahraničných vecí. Musím trošku kriticky povedať, že v minulosti táto téma stála v úzadí. Našou úlohou bolo, aby sme ekonomickú diplomaciu dostali viac do popredia, pretože trendom je, že sa politické a ekonomické záujmy vo veľkej miere prekrývajú a aj iné štáty sa snažia získavať vplyv alebo presadzovať svoje záujmy práve prostredníctvom ekonomickej diplomacie. Našou snahou je vytvoriť lepší priestor pre firmy, aby mali šancu v zahraničí sa presadzovať nielen prostredníctvom exportu, ale aj prostredníctvom investícií alebo projektov rozvojovej spolupráce.
Ako to robíte?
Pristúpili sme k reorganizácii fungovania sekcie, ktorá to má u nás na starosti. Vytvorili sa nové oddelenia, ktoré majú priamo na starosti komunikáciu s ekonomickými diplomatmi. Ďalší odbor má komunikáciu priamo s firmami. Ďalší odbor robí podujatia pre firmy. Ďalší sa venuje rozvojovej spolupráci. Urobili sme interné zmeny, aby sme mohli operatívne reagovať na ich požiadavky. Pred pár týždňami sme predstavili zmenu siete ekonomických diplomatov, to znamená organizáciu ekonomickej diplomacie v zahraničí, kde sa nám podarilo zvýšiť počet ekonomických diplomatov zo súčasných sedemnásť na 43 tak, aby sme pokrývali záujmy firiem v každej relevantnej krajine.
Na základe čoho ste tvorili túto sieť?
Požiadali sme všetky relevantné zamestnávateľské združenia a obchodné komory, ktoré združujú exportérov, ale takisto štátne inštitúcie ako ministerstvo hospodárstva, SARIO, aby nám dali svoje požiadavky a odporúčania na teritóriá, kde vidia najväčší priestor pre slovenské firmy, kde by sa dokázali presadiť.
Čo vám z toho vyšlo? V ktorých štátoch či regiónoch ste chceli byť?
Chceli sme pokryť teritóriá, ktoré sú buď rýchlorastúce, ako krajiny juhovýchodnej Ázie, alebo krajiny, kde sme dlhodobo mali záujem pôsobiť, napríklad západný Balkán. Alebo štáty, kde sme historicky mali obchodné vzťahy, ako krajiny severnej Afriky, prípadne Arabského polostrova. V krajinách EÚ, kde máme jednotný trh a ktoré sú aj geograficky našim firmám dostupné, netreba mať taký počet ekonomických diplomatov. Preto sme niektorých presunuli do iných teritórií, kde majú väčšiu šancu byť prínosom vďaka svojmu štatútu.
Ide o takmer trojnásobné zvýšenie. Kde očakávate tú najväčšiu pridanú hodnotu?
Dostali sme veľa podnetov aj z ministerstva obrany a zo Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu. Obranný priemysel je dnes vzhľadom na situáciu vo svete najrýchlejšie rastúcim exportným odvetvím slovenských firiem. Tento potenciál by sme chceli využiť, no bez prítomnosti ekonomického diplomata to nedokážete zo Slovenska dobre obsiahnuť.
Preto sme uvažovali odvetvovým smerom a okrem obranného priemyslu sme sa zamerali na energetiku, čo je druhé najvýznamnejšie exportné odvetvie, a zároveň na moderné inovačné digitálne technológie. Prípadne firmy, ktoré sa venujú manažmentu vodného cyklu, lebo to je expertíza, ktorú na Slovensku máme a ktorá mnohým krajinám či už na Arabskom polostrove, alebo v Afrike, prípadne juhovýchodnej Ázii chýba.
Obranný priemysel je atraktívny, no jeho financovanie je problematické. Spolupracujete v tomto smere s Eximbankou SR?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?