Ceny realít na Slovensku už nerastú tak rýchlo ako doteraz. Ponukové ceny bytov a domov v druhom štvrťroku 2022 vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 6,4 percenta. V prvom kvartáli ceny nehnuteľností v porovnaní so záverečnými troma mesiacmi roku 2021 stúpli o 8,5 percenta. Medziročný rast predstavuje 25,5 percenta. Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností je na úrovni 2 671 eur za štvorcový meter, čo znamená nárast o 161 eur za meter oproti prvému štvrťroku. Pohľad na ceny bytov hovorí, že cenový priemer atakuje psychologickú hranicu tritisíc eur. V druhom kvartáli tohto roka stál totiž štvorcový meter obytnej plochy bytu 2 947 eur. Celonárodný priemer tak smerom dole ťahali relatívne nižšie ceny domov. Trh s domami dostal priemernú cenu za štvorcový meter na 1 987 eur. Tento druh nehnuteľností tak stojí tesne pod hranicou dvetisíc eur. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Klíma na trhu sa mení

Rastúce ceny úverov na bývanie však zatiaľ na zmenu cenového trendu nestačili. Efekt vyšších cien úverov ešte iba nabieha a dá sa očakávať, že ceny nehnuteľností bude tlmiť postupne. „Aktivita na realitnom trhu zatiaľ pretrváva napriek zvyšujúcim sa úrokovým sadzbám. Priemerná poskytnutá úroková sadzba čisto nových úverov na nehnuteľnosti bola na začiatku roka na úrovni 0,98 percenta, v máji poskočila na 1,75 percenta a v júni je už na hodnote 2,11 percenta,“ upozorňujú analytici NBS.

Zároveň platí, že niektoré nehnuteľnosti zostávajú v ponuke relatívne dlhšie. To súčasne signalizuje, že záujem o kúpu postupne klesá. „Predikcia makroekonomického vývoja naznačuje, že pokles reálnych príjmov v spojení s rastom úrokových sadzieb by mal viesť k utlmovaniu aktivity na realitnom trhu. Naznačujú to i detailnejšie údaje o ponukách nehnuteľností. V máji a júni evidujeme významne zvýšené množstvo inzerátov, ktoré sa v ponuke nachádzali už v predchádzajúcich mesiacoch,“ hovoria analytici, ktorých zastrešuje NBS, s tým, že tieto signály zatiaľ nestačia na to, aby bolo možné tvrdiť, že trh sa ochladzuje.

Drahšie hypotéky a inflácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa