Kamery detailne snímajú radosť na pódiu aj nadšený potlesk troch tisícok ľudí v publiku. Nie sme v Los Angeles, ale vo Viedni, víťazmi nie sú filmové hviezdy, ale začínajúci podnikatelia a namiesto pozlátenej sošky je hlavnou cenou pol milióna eur na rozbeh nádejného biznisu. Vitajte na festivale start-upov Pioneers 2016.

Nová komodita

Ťažko dnes nájdeme cennejší artikel ako dobrý nápad. Svet je vďaka rozšafnej monetárnej politike správcov najväčších ekonomík preplnený peniazmi. Centrálne banky USA aj Európy v snahe podporiť ekonomiku znížili úrokové sadzby takmer na nulu a všemožne podporujú finančné inštitúcie, aby štedro požičiavali peniaze. Kapitálu je prebytok, a tak cena nápadu, ktorý by mohol viesť k výnosnému biznisu, stúpa. Veľké firmy neváhajú zaplatiť za sľubné projekty šialené sumy, spomeňme napríklad akvizície Facebooku, ktorý dal za Oculus VR a WhatsApp tri miliardy dolárov.

Ako sa dá zefektívniť prístup k dobrým nápadom a podporiť popri tom chuť tvoriť nové? Odpoveďou sú napríklad start-upové festivaly, ktoré spájajú stovky začínajúcich podnikateľov s rizikovými investormi či zástupcami korporácií.

Podnikatelia tu majú priestor predstaviť svoj projekt, stretnúť ľudí, ktorí riešia podobné výzvy, získať finančného partnera, ale napríklad aj know-how na zhmotnenie nápadu do plnoformátového biznisu. Svetlá reflektorov a pozitívna publicita lákajú do ekosystému nové tváre. Medzi najväčšie podujatia tohto druhu patria Launch v San Franciscu, írsky WebSummit, ktorý sa tento rok sťahuje do Portugalska, či fínsky Slush. V strednej Európe dominuje Pioneers vo Viedni. Je otázne, či sa z úvodného fiaska otrasie TechMatch, ktorý mal založiť festivalovú tradíciu na Slovensku.

90 krajín reprezentovali start-upy na rakúskom festivale Pioneers
Kto robí v Európe so start- -upmi, musí na viedenskom Pioneers festivale byť

Podnikateľské vzory

Najväčšia sála cisárskeho paláca Hofburg je nabitá divákmi. Americký podnikateľ Manoj Bhargava prednáša pod freskami habsburských panovníkov a krištáľovými lustrami o vývoji šliapacieho stroja na výrobu elektriny, ktorý má zlepšiť život miliónom chudobných rodín.

„Pracovali sme podobne ako sochári – postupne sme odstraňovali všetko, čo bolo navyše,“ vtipkuje Ind, ktorý sa stal miliardárom vďaka energetickému nápoju a svoj majetok dnes využíva na vývoj zariadení pre rozvojový svet. Po lacnej čistiarni odpadovej vody pre domácnosti oprášil starú myšlienku bicykla ako generátora elektriny. Vďaka tímu inžinierov a moderným materiálom dokázal vytvoriť jednoduchú konštrukciu, ktorú predáva napríklad v rodnej Indii za 250 dolárov. Hodina šliapania na stroji má vytvoriť dosť elektriny pre chudobnú rodinu na jeden deň.

M. Bhargava je jedným zo 150 spíkrov – investorov, podnikateľov, topmanažérov a expertov, ktorí sa na Pioneers tento rok predstavili počas dvoch dní. Po piatich rokoch existencie dokázal festival prilákať aj zakladateľa Wikipédie Jimmyho Walesa, vynálezcu Siri – umelej inteligencie v mobiloch Apple – Daga Kittlausa či investora Tima Drapera, ktorý finančne pomáhal na nohy firmám Skype, Hotmail, Baidu či Tesla.

Finalisti Pioneers 2016

  • Celú súťaž a investíciu pol milióna eur vyhral dánsky start-up Pleo. Vymysleli inteligentné platobné karty pre zamestnancov, ktoré umožňujú nakupovať veci potrebné na plnenie pracovných povinností. Zamestnávateľ má kontrolu nad rozsahom a účelom ich výdavkov. Systém zjednodušuje administratívu, ktorá dusí mnohé korporácie.
  • Infarm predstavil vertikálne pestovanie plodín v meste. Zákazník si môže vybrať druh plodiny, stupeň zrelosti či ďalšie parametre a firma mu úrodu vypestuje na malých, zvisle zoradených políčkach.
  • ThingThing vyvinul klávesnicovú aplikáciu pre smartfóny, ktorá umožňuje písať textové správy a pripájať k nim emotikony, fotky a iné súbory oveľa príjemnejšie a rýchlejšie ako doterajšie aplikácie. Bezplatný softvér si už stiahlo vyše stotisíc ľudí.
  • Veľký úspech zožala technická textília Tacterion so zabudovanými senzormi, ktoré umožňujú produktu potiahnutému textíliou reagovať nielen na pohyby prsta a ruky, ale aj na tlak, ťahanie či iné druhy dotykov. Citlivá a pritom veľmi odolná tkanina poskytuje vývojárom nové možnosti pri nastavení komunikácie produktu s používateľom.
  • ParkHere z Nemecka vyvinuli technológiu, ktorá komunikuje s vodičmi hľadajúcimi miesto na parkovanie. Senzory zaliate do asfaltu na parkovisku informujú o tom, kde je voľné miesto, a šetria tak vodičom čas, znižujú emisie a zrýchľujú premávku. Senzory získavajú energiu vďaka tlaku pneumatík na povrch parkoviska.
  • Opäť nemecký Icaros prišiel s vlastnou predstavou o využití virtuálnej reality. Počítačovú hru, napríklad lietanie, premietanú v špeciálnych okuliaroch, prepojili s pohyblivou plošinou, vďaka ktorej si môže hráč užívať aj pocity klesania, stúpania či zákrut. O systém prejavili záujem aj veľké posilňovne, keďže hra na plošine ideálne spaľuje tuky.
  • FDX Fluid Dynamix predstavili špeciálnu trysku odolnú aj pri extrémne vysokých frekvenciách prúdu, pretože neobsahuje žiadne pohyblivé časti. Má až 15-násobne lepšiu kvalitu miešania prúdu s okolitou kvapalinou v porovnaní s bežným tryskami. (šao)

Slováci nebodovali

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa