Stovka najbohatších Čechov a Slovákov vlastní majetok v rekordnej hodnote 71 miliárd eur. Po vlaňajšom miernom poklese, ktorý spôsobil ekonomický vplyv pandémie koronavírusu, rozmnožila biznisová elita svoj majetok o viac ako jedenásť miliárd eur.

Raketový rast jej bohatstva sa opiera nielen o tohtoročné oživenie domácich, ale aj svetovej ekonomiky.

3. miesto: Radovan Vítek - 3,9 miliardy eur

Každá kríza poskytuje príležitosti. Toho si je dobre vedomý aj tretí najbohatší Čech. Svoje prvé veľké realitné ťaženie začal na domácom trhu počas finančnej krízy po roku 2008, keď zmrazil development a začal masívne nakupovať nehnuteľnosti, ktoré sa vtedy dali zaobstarať so zľavou.

Pandémia však negatívne ovplyvnila Vítkov hotelový biznis a horšie sa darilo aj obchodným centrám. CPIPG však vlastní aj rozsiahlu sieť retailových parkov, ktorým koronavírusové obmedzenia, naopak, prihrali zákazníkov.

Na kancelárskom trhu R. Vítek dokončuje miliónový obchod – predaj sídla ČEZ v pražskom BB Centre investičnej skupine RSBC. CPIPG pokračuje aj v zahraničnej expanzii. Okrem okolitých krajín nakupovala v Nemecku, Spojenom kráľovstve a najmä v Taliansku, kde je možné získať portfóliá tamojších zadlžených investorov za výhodné ceny.

Na konci minulého roka ovládla realitnú firmu Nova Re SIIQ, ktorej hodnota nehnuteľného portfólia dosahuje 123 miliónov eur. Ako uviedla CPIPG, Nova Re je platformou pre ďalšie investície skupiny na Apeninskom polostrove. Čerstvou rímskou akvizíciou je bývalý hipodróm Tor di Valle so 125 hektármi pozemkov.

Radovan Vítek
  • Vek: 50 rokov.
  • Oblasť: Reality.
  • Zdroj majetku: CPI Property Group (CPIPG).

Viac v Trend Prime