Ak by Slovensko akceptovalo úniou schválené kvóty a v prvej fáze by prijalo 802 utečencov z Talianska a Grécka, stačilo by drobné rozšírenie existujúcich kapacít. Pri akceptovaní budúcoročnej kvóty 656 utečencov by sa už zrejme muselo uvažovať aj o budovaní nových zariadení. Keďže sa však slovenská politická reprezentácia pustila do otvoreného súboja s Európskou úniou a kvóty odmietla, slovenské azylové zariadenia zostanú zrejme minimálne do marcových volieb tými najkomfortnejšími a najmenej preplnenými v Európe.

Dobrovoľná pomoc

Premiér Robert Fico pri odmietaní úniou nariadených kvót často používa príklad s dobrovoľnou ponukou pre Rakúsko. Slovensko ponúklo, že v zariadení v Gabčíkove dočasne na dva roky ubytuje päťsto žiadateľov o azyl z Rakúska, kde boli utečenecké tábory preplnené už začiatkom leta.

Na základe memoranda medzi slovenským a rakúskym ministerstvom vnútra sa slovenská strana zaviazala zabezpečiť a hradiť dočasne ubytovaným žiadateľom o rakúsky azyl ubytovanie a stravovanie. Rakúska strana platí zdravotnú starostlivosť, sociálnu starostlivosť a bezpečnostnú službu, zabezpečuje prevoz žiadateľov medzi Rakúskom a Gabčíkovom. Taktiež im hradí vreckové a zaplatí prípadné škody spôsobené v ubytovni.

V gabčíkovskom účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity, ktoré už v minulosti slúžilo ako pobytový tábor pre utečencov, je zatiaľ 24 ľudí. Mnohí z ostávajúcich žiadateľov na Slovensko prísť odmietli. „Je to veľmi silný argument, že tu nechcú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa