Ďalšie batériové závody začínajú podľa vzoru americkej automobilky Tesla a jej gigafabriky neďaleko Berlína mieriť do strednej Európy. Hovorí sa o fabrike Volkswagenu, Stellantisu či kórejského gigantu LG. O podobnú sa dokonca snažia aj slovenskí vývojári a s istotou nebudú jediní, kto v tomto regióne postaví ďalšie.

VW Polo GTI.
Neprehliadnite

Volkswagen v prvom polroku strojnásobil globálne dodávky elektrických áut

Hoci slovo postupne zľudovieva, o podstate gigafabrík sa v našich končinách stále vie pomerne málo a naďalej okolo nich visí pachuť skepticizmu. Podľa mnohých sa tieto závody priamo viažu len na výrobu elektromobilov, batérií a trendovej e-mobility – ide teda prevažne o produkty, ktorým zatiaľ chýba rozmer udržateľnosti a istota budúceho úspechu.

Jediní optimisti v tomto snažení sú investori, ktorí sa rozhodli staviť všetko na jednu kartu. A ešte politici, ktorým nové obrovské investície môžu pomôcť zlepšiť reputáciu, hoci aj tie budú daňových poplatníkov stáť milióny.

WA 43 Grünheide - Výstavba závodu amerického výrobcu elektromobilov Tesla pri obci Grünheide, ktorá sa nachádza 30 kilometrov od Berlína v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko v utorok 27. apríla 2021. Závody Tesly v Berlíne a americkom Austine by mali začať produkciu tento rok. Okrem elektromobilov sa v berlínskom závode budú vyrábať aj batérie. FOTO TASR/AP 

The construction site of the new Tesla Gigafactory for electric cars is pictured in Gruenheide near Berlin, Germany, Tuesday, April
Zdroj: Michael Sohn

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa