Za projektom stojí ukrajinský podnikateľ pôsobiaci v Česku a na Slovensku Vakhtang Džukašvili a tím slovenských dizajnérov zo spoločnosti Werkemotion. Tí sa začiatkom minulého roka dali dokopy a na automotive pomery v extrémne krátkom čase vyvinuli dva prototypy off-road autobusu Torsus Praetorian.

Po úspešnej premiére na najväčšom svetovom veľtrhu pre ťažkú a mechanizačnú techniku Hillhead v Spojenom kráľovstve sa Torsus pripravuje na začiatok sériovej výroby a v hre je ako lokalita aj Slovensko.

„Máme už predbežné objednávky na približne dvesto autobusov, pričom rezervácie prišli z celého sveta vrátane Južnej Afriky a Nového Zélandu. Povzbudilo ma predovšetkým to, že záujem prichádza z rôznych oblastí priemyslu. Naším cieľom je v najbližších dvoch rokoch vyrobiť šesťsto autobusov ročne, no kľúčových bude prvých osemnásť mesiacov, keď odštartujeme predajné a marketingové aktivity,“ hovorí V. Džukašvili.

Prvý off-road autobus vzniká na Slovensku

Off-roadový autobus - Torsus Praetorian Zdroj: Werkemotion

Do koča i do voza

Najväčší potenciál pre Torsus vidí v ťažobnom priemysle, kde by autobus mohol privážať zamestnancov k baniam do oblastí bez vybudovanej infraštruktúry. Využiť by sa však dali aj v turizme na rôzne expedície do ťažkého terénu, v zime v horských turistických strediskách, prípadne v stavebnom priemysle pri výstavbe ciest a súvisiacej infraštruktúry. Spektrum využitia off-road autobusu je však podľa V. Džukašviliho veľké, doteraz vyvinuli zhruba dvadsať rôznych variácií a podľa záujmu zo strany zákazníkov sú pripravení na ich vývoji ďalej pracovať.

V hre o umiestnenie výroby autobusov Torsus sú Spojené štáty, Turecko, Ukrajina a Slovensko. V prvej fáze by

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa