Keď mladí ľudia vidia, že sa im odpisovanie, ťaháky a akékoľvek ďalšie spôsoby podvádzania v školách prepečú, dodáva im to odvahu postupovať nepoctivo čoraz častejšie. Podvody v školách sa môžu stať zaužívaným správaním, ktoré sa so žiakmi bude ťahať ďalej do dospelosti a ktoré budú napríklad v podnikaní považovať za niečo normálne.

Bežná súčasť života

Školská psychologička Andrea Antalová hovorí, že podvádzanie je všadeprítomný problém školského vzdelávania od materských škôl až po vedecké a akademické prostredie. „Keby sme robili anonymný prieskum medzi študentmi ktorejkoľvek strednej či vysokej školy, som si viac než istá, že väčšina z nich by sa k nejakému druhu podvádzania priznala.“

Častá inklinácia k podvodom môže v budúcnosti viesť k problémom, myslí si učiteľ fyziky Ľubomír Konrád. „Preto občas urobím príhovor k žiakom, aby si to uvedomili. Bohužiaľ, sú chvíle, keď máte pocit, že je to dôležitejšie než samotné skúšanie,“ hovorí s tým, že žiaci si ľahko môžu zvyknúť na podvádzanie a neskôr ho brať ako bežnú súčasť práce a života.

„Mali by pochopiť, že spolužiak alebo mobil s fotoaparátom a prístupom na internet nebudú s nimi vždy, nevyriešia za nich problémy, nepomôžu im získať a kvalitne vykonávať prácu,“ dodáva učiteľ.

Ako sa pýtať

„V bežných podmienkach sa podvodom zo strany študentov v slovenských školách nedá úplne vyhnúť,“ vysvetľuje učiteľka na gymnáziu a viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková.

„Ak sa im to viackrát prepečie, čiastočne to môže

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa