Protislovenské ministerstvo obrany

Pritom o potrebe modernizácie sa v rôznych materiáloch ministerstva obrany píše už od roku 2001. Anexia Krymu Ruskom, pretrvávajúci konflikt na Ukrajine spolu s narastajúcim izolacionizmom USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa ukázali, že zanedbávanie armády už ďalej nie je ospravedlniteľné.

Dnes existuje spoločenská aj politická zhoda na potrebe modernizácie armády. Navyše štát má vďaka dobrej ekonomickej situácii k dispozícii potrebné prostriedky. Ideálna situácia na veľké nákupy. To by však ministerstvo obrany nesmeli riadiť nominanti Slovenskej národnej strany.

O čo viac šéf rezortu Peter Gajdoš a sivá eminencia ministerstva Ján Hoľko hovoria o transparentnosti celého procesu nákupu obrnených vozidiel za 1,2 miliardy eur, o to menej im vzhľadom na reálne kroky možno veriť. Ak podrobnosti o nákupe nepozná prezident, šéf parlamentného brannobezpečnostného výboru ani štátny tajomník samotného ministerstva, len ťažko možno hovoriť o transparentnosti.

K tomu treba prirátať podpis memoranda s Fínskom pred samotným schválením nákupu vládou, utajovanie zoznamu slovenských firiem, ktoré sa na projekte budú podieľať, ako aj nulová komunikácia s domácimi zbrojárskymi firmami.

Netransparentný nákup obrnených transportérov je nebezpečný precedens

Paradoxom je, že zvolené riešenie pri osemkolesových transportéroch v prospech fínskej Patrie, ako aj konkrétne technické požiadavky sú podľa neoficiálnych informácií v poriadku. A reálna má byť vzhľadom na ich vybavenie aj suma štyri milióny eur za kus. Či to však naozaj je pravda, nevieme povedať. Pretože ministerstvo obrany v rámci svojho vnímania transparentnosti celý dokument utajilo.

Vzhľadom na modernizačné plány rezortu ide o nebezpečný precedens. Len v roku 2020 majú výdavky na obranu vzrásť v porovnaní s vlaňajškom o takmer osemdesiat percent.

Ak sa tieto prostriedky minú neefektívne, stane sa z modernizácie armády rovnaký symbol plytvania, ako je to v prípade štátnych IT projektov. Zahrávať sa takto s bezpečnosťou štátu je preto zo strany nominantov SNS naozaj „protislovenské“.