Po vlaňajšom „pokrivkávajúcom“ zotavovaní globálnej ekonomiky z pandémie nového koronavírusu vyvolalo rýchle šírenie variantu omikron nový poplach. Mnohí zamestnanci boli nútení zostať doma v karanténe a vlády stoja pred nepríjemnou voľbou: zaviesť či nezaviesť obmedzenia?

Je ťažké odpovedať na otázku, či môže mať vysokonákazlivý variant koronavírusu vážny vplyv na zotavenie hospodárstva alebo či jeho mierne príznaky zabránia opätovnému poklesu.

Hlavný ekonóm agentúry Moody’s Mark Zandi v prvom štvrťroku očakáva rast ekonomiky USA o 2,2 percenta. To je viac ako o polovicu menej než predchádzajúci odhad na úrovni 5,2 percenta. „Omikron už spôsobuje ekonomické škody, ako je zrejmé zo slabších výdavkov na kreditných kartách, z poklesu rezervácií v reštauráciách, zo zrušení letov a z návratu k online vzdelávaniu v mnohých školách,“ povedal M. Zandi, ktorý však zároveň očakáva, že omikron rýchlo prejde, rast v druhom štvrťroku ožije a výsledok za celý rok to neovplyvní.

V eurozóne obmedzenia, opatrnosť spotrebiteľov a absencie zamestnancov dočasne znížia ekonomickú aktivitu, no podľa hlavného analytika Capital Economics Andrewa Kenninghama sa ekonomika zotaví už vo februári.

Cestovný ruch namiesto očakávaného oživenia počas zimnej sezóny zažil tisícky zrušených letov, okružných plavieb a rezervácií v hoteloch. Investori napriek tomu zostali optimistickí a akcie leteckých a výletných spoločností vzrástli. „Zdá sa, že trhy sa pozerajú na obdobie po omikrone,“ povedal analytik IG France Alexandre Baradez.

Na trhu práce SR bol rekordný počet ponúk

Rok 2021 priniesol o stotisíc pracovných ponúk viac než rok 2020, vyplýva to z analýzy portálu Profesia.sk. Vlani firmy zverejnili na tomto portáli celkovo 292 838 pracovných inzerátov, čo je najvyššie číslo v histórii fungovania portálu. Najviac bolo ponúk z oblasti obchodu, výroby, IT, dopravy a logistiky a z administratívy.

Väčší záujem firiem spôsobil nižšiu konkurenciu medzi uchádzačmi. V roku 2021 bolo na jednu pracovnú ponuku zaslaných priemerne pätnásť životopisov, rok predtým až 26. Celkový počet reakcií presiahol 3 200 000, čo prekonalo aj roky 2018 a 2017. Najúspešnejšia ponuka vlaňajška prilákala skoro 2 300 uchádzačov. Išlo o prácu v Námestove, kde firma hľadala zamestnanca na aktualizáciu produktov v e-shope.

Ilustračné foto - uchádzači
Zdroj: Shutterstock

Podľa analýzy portálu u Slovákov vyhráva oblasť administratívy, aj tu sa však konkurencia medzi uchádzačmi znížila. Spomedzi 29-tisíc pracovných ponúk z tohto odvetvia zareagovalo vlani na každú z nich priemerne 33 ľudí, kým rok predtým až 53.

Komerčné nehnuteľnosti lákajú investorov

Celkové investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku počas minulého roka presiahli 750 miliónov eur a prekonali predkrízový rok 2019. Výnosy prvotriednych nehnuteľností klesali, čím sa potvrdila atraktivita investovania do nich. Uviedla to realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.

„Rok 2021 potvrdil atraktivitu slovenského trhu s komerčnými nehnuteľnosťami ako pre domácich, tak pre zahraničných investorov. Rast kapitálovej sily domácich a regionálnych investorov, najmä realitných fondov riadených lokálnymi správcovskými spoločnosťami, dáva trhu potrebnú likviditu,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Marián Fridrich.

Podľa neho je zjavné, že neistota spôsobená pandémiou v roku 2020 bola plne prijatá ako súčasť rizika bez vplyvu na výnosovú mieru.

RRZ: Rozpočet má reálne ciele

Ciele rozpočtu verejnej správy sú aj vo verzii prijatej parlamentom reálne, no ak chce vláda dosiahnuť plánovaný deficit aj v rokoch 2023 a 2024, musí prijať ďalšie konsolidačné opatrenia.

Uviedla to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) v aktualizácii svojho hodnotenia rozpočtu na roky 2022 až 2024.

Daňová reforma podľa premiéra

Po mnohých prílepkoch, ktoré daňový systém rozkladali, komplikovali či vytvárali takzvané tiché zdaňovanie, je úplne namieste, aby teraz prišlo vyčistenie, zjednodušenie a zatraktívnenie tohto systému. Po prehľadnosti a jednoduchosti volajú podnikatelia, ale i občania. Premiér Eduard Heger takto okomentoval daňovo-odvodovú reformu z dielne vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča v rozhovore pre TASR.

Predseda vlády Eduard Heger počas rokovania vlády, na ktorom vláda prijala dvojtýžňový lockdown
Zdroj: Miroslav Miklas

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa