Cena za jeden status bola 20 zlotých (4,65 eura) a za jeden komentár dva zloté (50 centov). Dokazuje to zmluva s poľskou spoločnosťou Elchupacabra, ktorú zverejnil poľský denník Gazeta Wyborcza a poľské Rádio Zet.

Nezvyčajná klauzula

Hlava poľského štátu označila celú záležitosť za nezmysel a fake news. Zmluva so spoločnosťou Elchupacabra sa vraj týkala odstraňovania vulgárnych komentárov na webe a volebný tím A. Dudu sa neuchýlil k žiadnym neetickým postupom. Poľský prezident sa snaží obrátiť škandál na žart. Na svojom účte na Twitteri napísal, že skutočne mal tajnú kampaň a pomohli mu v nej autoboty, teda transformery. K textu pripojil aj filmovú ukážku z amerického sci-fi akčného trháka Transformers.

Riaditeľ Elchupacabry pôvodne pre poľské médiá vysvetľoval, že išlo o zmluvu na vytváranie pozitívneho imidžu prezidentského kandidáta A. Dudu, keďže na začiatku roka 2015 bola verejná znalosť jeho mena pomerne nízka. Novinári Gazety Wyborcze a Rádia Zet však upozorňujú na nezvyčajnú klauzulu v zmluve, ktorá sa podľa sociologičky Anny Mierzynskej nedá interpretovať inak ako objednávka internetových botov. Hovorí totiž o vytváraní „tematických príspevkov s automatickými reakciami“ na internete aj s priloženým cenníkom.

Poľská spoločnosť Elchupacabra sa na internete predstavuje ako špecialista na softvérové riešenia, ktoré sa vďaka analytickým nástrojom postarajú o „delikátny proces zmeny pozície značky na rýchlo sa meniacom trhu“ a „okamžite nastolia pozitívny dialóg medzi klientom a okolitým biznisovým prostredím“. Firma ponúka napríklad aj efektívne vybudovanie dlhodobého vzťahu so širokými vrstvami verejnosti.

Na Slovensku ešte nie

Bot je softvér, ktorý sa v internetovej komunikácii tvári ako reálny človek. Dá sa naprogramovať tak, aby sa zapájal do diskusií alebo šírenia nenávistných postov a komentárov.

Podľa A. Mierzynskej pre Gazetu Wyborczu je poľská politická debata na internete doslova ovládaná botmi: „Každá tretia

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa