Slovenské súdnictvo môže čeliť zásadnému problému. Priemerný vek sudcov je okolo 50 rokov.  V prípade, že by otázka generačnej výmeny ostala bez povšimnutia, hrozili by hromadné odchody. Ministerstvo spravodlivosti sa chce tejto téme venovať v pripravovanom balíku justičných opatrení. Z pohľadu právnických profesií musia prejsť budúci sudcovia najťažšiu cestu. Nielenže musia absolvovať justičnú skúšku, následne hromadné výberové konanie, ale majú stanovenú aj vekovú hranicu, a to na 30 rokov.

O zmene vekového limitu sa zatiaľ neuvažuje, zásadný problém v nastavení nevidia ani odborníci, ktorých TREND oslovil. Absolventi právnických fakúlt sa tak oveľa jednoduchšie môžu stať advokátmi, notármi či prokurátormi. Ministerstvo spravodlivosti sa pri otázkach o náročnosti výberu sudcov odvoláva na programové vyhlásenie vlády.

V ňom sa píše, že sa nastavia nové podmienky, ktoré vytvoria systém na podporu uchádzačov o sudcovský talár. Opatrenia budú zrejme súčasťou dlho avizovaného balíka legislatívnych zmien. Presnejšie znenie zatiaľ nie je známe. „Táto problematika sa bude vyhodnocovať v kontexte pripravovaných reformných zmien v oblasti justície,“ reagoval hovorca ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej Peter Bubla. 

Dominujú sudcovia nad 55 rokov

Celkovo je v systéme všeobecných súdov viac ako 1 250 sudcov a sudkýň. Suverénne najmenej ich je vo veku do 35 rokov, a to 65. Vysoké číslo nefiguruje ani v ďalšej skupine. Do 45 rokov eviduje rezort spravodlivosti vyše 360 sudcov. Najpočetnejšie je zastúpená skupina vo veku do 55 rokov, v ktorej sa nachádza 429 sudcov. Do 65 rokov je sudcov 368 a nad dôchodkovým vekom 27.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa