Ľudia si predstavia aj peniaze, za ktoré sa v našich končinách zrejme dali kupovať priaznivé rozsudky, či Marian Kočner a jeho sieť vybavovačov. V justícii sú aj dlhoročné zásadné problémy, ktoré neznesú ďalší odklad.

Už 36-krát odložené prípady nemôžu sudcovia odkladať na neskôr. Osemkrát preložené stohy papiera potrebujú elektronizáciu a nie ďalšiu úschovu. Desaťkrát opravovaná strecha si zaslúži komplexnú výmenu a nie len kozmetické úpravy. Výberové konania budúcich sudcov potrebujú kvalifikovanú komisiu, ktorá má na pamäti najmä fungovanie právneho štátu a nie kamarátske väzby. Odvolávanie sudcov si vyžaduje jednotný a jasný systém, kde nebude platiť princíp rovného a rovnejšieho.

Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) rozhodne nečaká jednoduchá misia. Okrem toho, že musí zabojovať o očistu súdnictva od rôznych vplyvov, má čo robiť aj pri infraštruktúre a iných problémoch. Je zrejmé, že sa radikálne zmeny k lepšiemu nedajú zaviesť za pár dní či týždňov. Prieťahy v konaniach, nedostatok sudcov a zlý technický stav budov si vyžadujú aj značné finančné prostriedky, ktorých nie je nazvyš. Rozhodne sa však dá pohnúť smerom vpred a ľudia, ktorí vnímajú systém kriticky, budú vidieť aspoň snahu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa