Rastúce tržby hutníkov z roku 2018 boli s istotou posledným pozitívnym výsledkom pred obdobím poklesu. Trh s oceľou, na ktorý je tento priemysel nadviazaný, vlani utrpel najmä zavedením amerických ciel. Hoci len nepriamo.

Dovoz tejto komodity sa totiž z ázijských krajín presmeroval do Európy. Minulý rok dovoz do EÚ medziročne vzrástol až o dvanásť percent, takmer na tridsať miliónov ton, uvádza Európska asociácia oceliarov Eurofer.

Thyssenkrupp
Neprehliadnite

Thyssenkrupp nevylučuje predaj väčšiny oceliarskej divízie

Pretlak na trhu Únie preto postupne znižoval ceny vstupných komodít a výrobkov z ocele. Naďalej v neprospech oceliarov hrali aj vysoké ceny energií a náklady za dodržiavanie emisných kvót v EÚ.

Tržby klesali takmer u všetkých

Tunajšie podniky, ktoré sa sústreďujú najmä na európsky trh a klientelu, nedokázali týmto podmienkam účinne konkurovať. A to sa prejavilo na ich hospodárskych výsledkoch. Takmer po desiatich rokoch od ostatnej finančnej krízy sa vlani sektor prepadol do straty 14 miliónov eur. Na objeme klesol aj tunajší export oceľových výrobkov, ktorý dosiahol 3,6 miliardy eur, čo je medziročný pokles viac ako o 12 percent. Sumárne tržby sektora prekročili 4,5 miliardy eur. Napriek tomu hutnícky sektor zaznamenal medziročný pokles tržieb o desať percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa