Relatívne majetní privátni klienti slovenských bánk vstupovali do krízy vyvolanej pandémiou ochorenia Covid-19 v inej pozícii ako bežný retailový klient. Títo ľudia mali prostriedky na to, aby z krízy vyťažili. Hovorí sa, že každá kríza je šancou pre každého investora. Táto situácia je však úplne iná pre ľudí v núdzi a ľudí, ktorí majú peniaze a môžu ich zhodnocovať. Viac možností však znamená aj viac rizík. Majetní mohli viac získať, ale aj viac stratiť.

Nepredávali v poklesoch

Banky evidujú obavy privátnych klientov týkajúce sa pandémie, no zdôrazňujú, že práve oni dokázali svoj strach ovládnuť a nezačali panikáriť. „Drvivá väčšina privátnych klientov nepanikárila a nepredávala investície v poklesoch,“ uvádza pre TREND Roman Hajduk, riaditeľ pre privátnu klientelu UniCredit Bank.

Neprehliadnite

Privátny bankár poradí nielen s investovaním, zariadi aj vstupenky na koncert

„Dlhodobé vzťahy s klientmi nám potvrdili zrelosť ich investičného správania,“ myslí si riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková. Mnohí z privátnych klientov podľa nej krátkodobé poklesy na trhu využili na výhodný nákup aktív a tie im už v súčasnosti prinášajú zisky.

Klienti sa podľa nej snažili krízu využiť, ale pristúpili k nej rôzne. „Viacerí sa v rámci svojej investičnej stratégie začali zamýšľať nad finančnými nástrojmi s fixným pravidelným výnosom. Bolo však aj mnoho takých, ktorí túto príležitosť využili na nákup volatilných aktív v poklese, a tí dnes zaznamenávajú nadpriemerné zisky,“ dopĺňa A. Macaláková.

Pre množstvo solventných ľudí to podľa R. Hajduka nebola prvá kríza, ktorú na trhoch zažili. Aj to je jeden z dôvodov, prečo boli racionálni a držali sa nastavených stratégií. Privátni klienti teda zachovali pokoj. „Stratégia našich klientov sa počas krízy nezmenila. Naopak, v tomto období bolo veľmi dôležité nepodľahnúť emóciám a zotrvať pri pôvodných investičných cieľoch. Reakcie našich klientov boli veľmi racionálne a môžem konštatovať, že krízu spoločne zvládame s rozvahou,“ hovorí riaditeľ Erste Private Banking na Slovensku Michal Orlovský.

Neprehliadnite

Hľadá sa nástupca. Milionári majú s odovzdávaním majetku deťom problém

Majetní zákazníci sa teda neodrezali od možnosti zotavenia tým, že by vyberali aktíva, ktoré už utrpeli straty. Mnohí klienti, ktorí investovali pravidelne, počas oslabenia trhov dokonca investovali viac. „V čase najväčších poklesov zvyšovali svoje hodnoty vkladov najmä prostredníctvom fondových riešení,“ uvádza špecialista na privátne bankovníctvo vo VÚB banke Peter Lištiak.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa