Košické letisko pod väčšinovou správou letiska vo Viedni patrí medzi najúspešnejšie na Slovensku. Hoci vybaví menej ako milión cestujúcich ročne, má skutočne výnimočné postavenie a dosahuje miliónové zisky.

Minulý rok bol pre letisko z pohľadu financií najúspešnejší, tržby spoločnosti prekročili 12,5 milióna eur a čistý zisk bol na úrovni 2,6 milióna.

O vplyvoch pandémie a budúcnosti cestovania sme sa rozprávali s Tomášom Jančušom, ktorý je členom predstavenstva a zástupcom výkonného riaditeľa košického letiska. V rozhovore pre TREND hovorí aj o privatizácii a správnom nastavení jeho financovania.

Ako hodnotíte rok 2019 z pohľadu hospodárenia letiska a celkovej úspešnosti?

Rok 2019 bol pre letisko Košice turbulentný. V januári zrušili České aerolínie lety do Bratislavy, neskôr Eurowings zrušil Mníchov a zaviedol prevádzkovú prestávku na lety do Düsseldorfu. V apríli sa uskutočnil prvý let Ryanairu do Londýna a v septembri, z dôvodu uzemnenia lietadiel Boeing 737 MAX, spoločnosť Turkish Airlines pozastavila lety do Istanbulu.

Napriek tomu ste zaznamenali nárast počtu cestujúcich...

Áno, celkovo bolo za rok 2019 vybavených vyše 558-tisíc cestujúcich s medziročným nárastom troch percent.

Aké najväčšie investície urobilo letisko počas minulého či súčasného roka?

Za rok 2019 sme preinvestovali 1,2 milióna eur. Najväčšou investíciou bol nový parkovací systém a zvýšenie kapacity skladov leteckých pohonných látok. Od akcionárskeho vstupu letiska Viedeň na letisko Košice v roku 2006 sa preinvestovalo viac než 20 miliónov eur.

Koronavírus

Ako ste reagovali na pandémiu nového koronavírusu?

Som hrdý na to, že hneď v začiatkoch epidémie sme vedeli reagovať rýchlo a zabezpečiť pre našich zamestnancov dostatok osobných ochranných prostriedkov. V čase, keď ich ostatné firmy márne zháňali, my sme mali dostatočné zásoby. Už pred štyrmi rokmi sme začali poskytovať možnosť dezinfekcie rúk pre cestujúcich na viacerých miestach terminálu a v zásobe sme mali dlhodobo aj rúška v prípade vzniku neočakávaných udalostí.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa