Závod so skoro polmiliardovými tržbami zvykol v najlepších rokoch zarobiť až okolo sto miliónov eur ročne. Nečudo, že aj veľká domáca investičná skupina Penta, ktorá je jeho 45-percentným spolumajiteľom, označuje Slovalco za jedno z mála svojich v podstate nepredajných aktív. Majoritným vlastníkom firmy je nórsky hlinikársky koncern Norsk Hydro.

Žiarska firma je pre svojich majiteľov veľkou dividendovou istotou. Aj preto, že hliník, vďaka nižšej hmotnosti a iným dobrým vlastnostiam, patrí ku kovom budúcnosti. Okrem toho, Slovalco na elektrolytický proces výroby hliníka potrebuje také obrovské množstvá elektriny, že si pri dohadovaní zmlúv na jej dodávku dokáže od elektrární vždy vyjednať najvýhodnejšie ceny v krajine.

Priškrtené Slovalco sa chystá na nový rast

Slovalco Zdroj: Miroslava Spodniaková

Spľasnuté istoty i možné nadýchnutie

Kritickejší pohľad do finančných výsledkov fabriky, na ktorej stojí v Žiarskej kotline aj mnoho nadväzujúcich spracovateľov hliníka, však ukazuje, že v posledných rokoch jej istoty strácajú na sile.

Svetové ceny hliníka išli dole hlavne preto, že Čína nafúkla svoje domáce produkčné kapacity. Kým kedysi hliník najľudnatejšia krajina dovážala, dnes ním už svetové trhy preplňuje. V dôsledku toho klesla jeho cena pred krízou z necelých troch tisícok dolárov za tonu na predvlaňajších 1 600.

Navyše, dlhodobá zmluva Slovalca na odber elektriny nie je po páde jej cien na voľnom trhu až taká výhodná, ako by sa mohlo zdať. Výsledkom je, že profity fabriky padajú na veľmi nízke úrovne, až na historicky najnižších 12 miliónov eur z predminulého roka. Uprostred tejto neistoty následne upadla aj investičná aktivita Slovalca, ktorá vo vybraných rokoch neprekročila ani milión eur, čo je na fabriku jej rangu mimoriadne málo. Podnik však chce túto situáciu otočiť, a to poriadnym investičným nádychom. Dosť pravdepodobná je až 150-miliónová injekcia do obnovy i zefektívnenia fabriky.

Priškrtené Slovalco sa chystá na nový rast

Slovalco Zdroj: Miroslava Spodniaková

Dôležitejšia než cena elektriny je pre Slovalco dĺžka kontraktu na jej dodávky

No ako sa TREND dozvedel z kuloárov domáceho hutníctva, v hlbších zásuvkách Slovalca drieme aj možná megainvestícia do zásadného rozšírenia v hodnote jeden a štvrť miliardy eur. To už je suma, s akou sa rozbiehali napríklad aj tunajšie automobilky. Ani samotná firma túto informáciu úplne neodmietla.

Z terajšej miernej „opice“ sa tak Slovalco môže posunúť do podstatne lepšej kondície ako kedykoľvek predtým. Okrem opätovného 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa