V Remetovej Dúhe urobili kontrolóri vlani v lete raziu. O zásahu informovali viaceré médiá, priamo na akcii sa zúčastnila televízia. O niekoľko mesiacov neskôr podnikateľovi zaistené účtovníctvo vrátili. A hoci už v septembri pracovníci FS pripravili podnet na trestné stíhanie kvôli daňovým únikom v Dúhe za 1,1 milióna eur, na políciu ho zatiaľ nepodali.

Opozičná poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS), ktorá túto informáciu zverejnila, si myslí, že daniari podnikateľa kryjú. Pre štát stavia Dúha tunel Višňové, má aj ďalšie verejné zákazky. Prezident FS František Imrecze podozrenia odmieta, na poslankyňu chce podať trestné oznámenie a žalobu.

Pochybnosti v prípade

Prípad Dúhy rieši Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS), ktorý má podobné vyšetrovacie metódy ako policajti, ale nemôže vzniesť obvinenie. Preto ak má podozrenie, že došlo ku kráteniu dane alebo niekto spáchal podvod, obráti sa na políciu. Konanie daniarov v Remetovej Dúhe vyvoláva viacero otáznikov.

Kľúčová je však najmä otázka, prečo kriminalisti váhali s odoslaním trestného oznámenia, ktoré mali nachystané už na jeseň. Podľa ľudí z brandže by pri takých veľkých kauzách malo ísť trestné oznámenie na políciu čím skôr, nie je dôvod, aby vec do detailov vyšetrovali daniari. Polícia aj tak musí niektoré úkony KUFS opakovať, pri predlžovaní prípadu hrozí, že si firmy v účtovníctve do príchodu polície „upracú“.

V súvislosti s Dúhou daniari evidujú takmer 30 firiem, cez ktoré sa fiktívne upravovala výška DPH

Šéf KUFS Ľudovít Makó to obhajuje tým, že takto postupujú štandardne. Trestné oznámenia na políciu posielajú až potom, čo vec podrobne preveria a spracujú na Finančnej správe a uzavrú daňové kontroly. „Nie sme úrad, ktorý niečo počul a hneď to pošle na políciu. Takto nefungujeme,“ uviedol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa