Banky sa v posledných rokoch viac bijú o ľudí, ktorí hypotéky už splácajú, než o tých, ktorí si chcú zaobstarať bývanie. Je pre ne výhodné, ak získajú klienta, u ktorého je jasné, že už niekoľko rokov poctivo spláca hypotéku. Pre finančné domy to predstavuje menšie riziko, než keď požičajú niekomu, kto so splácaním ešte nemá žiadne skúsenosti.

Nízke poplatky motivujú refinancovať

Masívny záujem o refinancovanie naštartovalo v roku 2016 oklieštenie poplatkov spojených s predčasným splatením úveru. Banky si odvtedy môžu pýtať za predčasné vyplatenie hypotéky najviac jednopercentný poplatok.

Najaktívnejšia na poli refinancovania je -Prima banka. Refinancovanie jej už druhý rok vynieslo titul refinančná hypotéka roka. Zo štyroch hodnotených kategórií získala od odbornej poroty najviac bodov za úrokové sadzby a za administratívnu náročnosť procesu refinancovania. Stratila len jeden bod v hodnotení poplatkov. Výraznejšie zaostala v akceptácii príjmov.

To je však zrejme jej stratégia. Prima banka sa netají tým, že na schvaľovanie žiadostí používa automat. Vďaka nemu dokáže nové úvery schvaľovať extrémne rýchlo s minimálnym počtom ľudí. Záujemca o pôžičku tak môže už pri prvej návšteve pobočky odchádzať so schváleným úverom. Banka je ústretová aj pri akceptácii znaleckého posudku. Na druhej strane je táto efektivita vykúpená tým, že banka musí mať nastavené prísne kritériá na posudzovanie príjmu či maximálnej výšky úveru.

Celkovo Prima banka získala 28,65 bodu. Pred druhou bol jej náskok 1,2 bodu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa