Od skupiny Sitno Holding, ktorú vlastní bývalý minister hospodárstva Ľudovít Černák s rodinou, kúpila v auguste konštrukčno-projektantskú firmu Vývoj Martin. V októbri zasa pridala 70-percentný balík v bratislavskej IT spoločnosti Virte, ktorá dodáva bezpečnostné IT riešenia napríklad pre slovenské ministerstvo obrany, vnútra alebo pre Národný bezpečnostný úrad.

Dopĺňanie portfólia

Oboma transakciami si MSM Group dopĺňa doteraz chýbajúce vývojové a softvérové kapacity nielen na Slovensku, ale aj v celej skupine CSG. Podľa vojenského publicistu Vladimíra Bednára posledné akvizície ukazujú, že skupina sa posúva od jednoduchej výroby a servisu k zásadným modernizáciám a teraz už aj k vývoju.

„Ak v tomto trende budú pokračovať, dostanú sa aj k vývoju a výrobe vlastných nových produktov. Kľúčové však bude, ako sa k ich produktom postavia domáce armády,“ hovorí V. Bednár. Slovenským ozbrojeným silám podľa jeho slov chýba stabilita a kontinuita pri prezbrojovaní a modernizácii na niekoľko rokov dopredu, čo je pre firmy v zbrojárstve kľúčové. „Kým v zahraničí armády tvoria plány aj na desiatky rokov dopredu, u nás to nie je ani na jedno volebné obdobie,“ dodáva V. Bednár.

Do skupiny CSG vzhľadom na svoje zameranie výrazne pasuje najmä martinský podnik. „Akvizícia spoločnosti Vývoj Martin významne posilnila naše schopnosti v oblasti vývoja špeciálnej techniky. V rámci komplexných projektov, pri ktorých kooperuje viacero podnikov skupiny, je firma dobre situovaná k úlohe vedecko-výskumného strediska,“ vysvetľuje marketingová riaditeľka MSM Group Lucia Ollé s tým, že Vývoj Martin naďalej realizuje aj existujúce projekty pre svoj okruh zákazníkov a popritom bude spolupracovať na spoločných projektoch v rámci MSM Group alebo aj CSG.

Martinský podnik sa môže napríklad uplatniť vo vývoji špeciálnych nadstavieb pre vojenské vozidlá. CSG má totiž dohodu s americkým zbrojárskym gigantom General Dynamics a jej rakúskou dcérskou firmou Steyr, na základe ktorej získala licenciu na výrobu a predaj obrnených vozidiel Pandur. Ide o neslávne známe vozidlá z korupčnej kauzy, do ktorej bol údajne zapletený aj slovenský zbrojár a známy premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh. V českej Kopřivnici vlani otvorila CSG aj nový závod Tatra Defence Vehicle, ktorý je určený na produkciu Pandurov.

Priemyselník Strnad potichu rozširuje zbrojárske impérium na Slovensku

Skupina MSM Group - kliknite pre schému v plnej veľkosti

Potrebné skúsenosti

Vývoj Martin má aj zaujímavé produkty v oblasti obrany proti chemickým zbraniam a rovnako výhodné sú aj skúsenosti firmy s podvozkami automobilky Tatra, ktorá tiež patrí do portfólia CSG. Okrem toho má podnik silnú referenciu od švédskej armády, pre ktorú vyvinul a dodal 130 veliteľských komunikačných kontajnerov a špecializované kontajnery dodal aj slovenským hasičom.

Naopak, meno firme kazí 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa