Koronakríza, problémy s logistikou a nedostatkom polovodičov, ale aj dlhodobý tlak na znižovanie emisií či vysoké ceny vstupov. Aj s tým musel vlani zápasiť slovenský priemysel.

Hoci sa odborníci zhodujú, že hovoriť o optimizme je zatiaľ odvážne, nové príležitosti na rast po kríze a avizované investície signalizujú, že investori Slovensku napriek aktuálnemu dianiu na Ukrajine naďalej veria.

Nemci chcú nový podnik

Tento rok už stihol priniesť a dokonca potvrdiť niekoľko významných investícií. Pozitívne výsledky trenčianskeho podniku spoločnosti Vaillant Industrial Slovakia podporili nemeckú skupinu Vaillant Group v zásadnom rozhodnutí etablovať sa v slovenskom priemysle ešte pevnejšie.

O nič menej sa predvlani nedarilo ani druhému podniku tejto skupiny, spoločnosti Protherm Production. Tá ešte výsledky za rok 2021 nezverejnila. Predvlani však zvýšila zisk až o 36 percent, na necelých 25 miliónov eur, a tržby jej narástli o viac ako pätinu, takmer na 330 miliónov eur. Okrem toho skalický závod Prothermu, ktorý sa zameriava na výrobu vykurovacích technológií a zariadení, vlani odštartoval nábor nových zamestnancov.

Rast týchto podnikov viedol k rozhodnutiu preinvestovať na Slovensku ďalších viac než sto miliónov eur. Tie budú postupne smerovať do výstavby nového moderného závodu v blízkosti Senice. Podnik Heat Pump World Senica (HPWS) sa bude zameriavať na výrobu zariadení tepelných čerpadiel. Dôvodom je potreba zväčšiť doterajšiu kapacitu a pokryť rastúci dopyt.

Investícia by však mohla pomôcť tamojšiemu regiónu najmä z pohľadu práce, keďže v novej výrobe sa počíta takmer s tisíckou zamestnancov. Jej budúci šéf Radovan Prístavok, ktorý doteraz viedol práve trenčiansky podnik Vaillantu, verí, že Slovensko má stále dosť kvalifikovaných ľudí.

Vysokokvalifikovaná práca

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa