Medzi odborníkmi na kybernetickú bezpečnosť je známy výrok bývalého generálneho riaditeľa automobilky Jaguar Land Rover. Sir Ralf Speth totiž povedal: „V prepojenom svete je kybernetická bezpečnosť pre vašu ochranu rovnako dôležitá ako brzdy.“

Tento výrok je stále aktuálny a jeho význam nemusí byť nadviazaný len na automobilový priemysel, ale na všetky priemyselné odvetvia. Tie si totiž vyžadujú komplexný prístup k informačnej bezpečnosti. Do popredia vstupuje potreba ochrany dát a prevádzkových údajov spojených s novými konceptmi digitalizácie či vývojom. 

Tlak na efektivitu

Priemysel ako taký sa v postoji k bezpečnosti delí na dve skupiny – priemysel regulovaný legislatívou a štandardmi a neregulovaný. Čo sa týka napríklad kritickej infraštruktúry, regulácie prinútili priemyselné podniky, napríklad distribútorov energie či plynu, investovať aj do zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti. V súkromnom sektore je tlak na efektívnejšiu kybernetickú bezpečnosť najmä vďaka sektorovým štandardom bezpečnosti.

digitálny svet
Neprehliadnite

Na trhu s riešeniami na kyberochranu je chaos. Vyzná sa len odborník a platí, že menej je viac

Automotive má napríklad TISAX, prípadne štandardné ISO27001 certifikácie. Dôležitú rolu bude hrať celoeurópska direktíva NIS2, ktorá začne výraznejšie regulovať aj súkromné výrobné podniky.

„Základným stavebným kameňom kybernetickej bezpečnosti v priemysle je segmentácia, teda striktné oddelenie priemyselných sietí od IT sietí, ako aj priameho prístupu do internetu. Moderný trend pre priemyselnú bezpečnosť je pasívne monitorovanie priemyselnej siete, kde nástroje modelujú očakávané správanie zariadení a hľadajú anomálie a zraniteľnosti,“ hovorí manažér oddelenia bezpečnosti spoločnosti Soitron Stanislav Smolár. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa