Pred niekoľkými mesiacmi spoločnosť OpenAI, podporovaná Microsoftom, zverejnila svoju staršiu verziu jazykového modelu umelej inteligencie. ChatGPT sa v priebehu niekoľkých dní stal suverénne najrýchlejšie rastúcou aplikáciou na svete, keď ho využilo už viac ako sto miliónov ľudí. Napriek tomu sa verejná diskusia o ňom do veľkej miery obmedzila na jeho problematické využívanie pri písaní školských prác. Je to veľká škoda.

ChatGPT má disruptívny a transformatívny charakter v mnohých oblastiach. Už jednoduchá práca s ním ukáže, že oblasť, kde zasiahne spoločnosť najrýchlejšie a najviac, bude vyhľadávanie informácií a dát. Vyhľadávanie na webových prehliadačoch sa radikálne zmení a používateľom poskytne doteraz nevídané možnosti z pohľadu kvality vyhľadávaných údajov aj ich relevancie.

Nie je náhoda, že OpenAI zverejnil ChatGPT skôr, ako sa plánovalo. Je veľmi pravdepodobné, že verejnú pozornosť zo schopnosti botu komunikovať so živým človekom chcel využiť Microsoft na pritiahnutie záujmu k svojmu produktu v snahe ukázať sa ako líder trhu. Pretože konkurencia je veľká.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa