Japonský kompaktný hit je celosvetovo jedno z najúspešnejších vozidiel, hoci v súčasnosti kompaktná trieda nie je úplne na výslní. Od uvedenia na trh v roku 1972 Honda predala vyše 27,5 milióna kusov v 170 krajinách. Teraz prichádza jedenásta generácia, ktorá bude v Európe dostupná len s hybridným pohonom e:HEV.

Dvojlitrový štvorvalcový motor Civicu, ktorý je teraz vybavený technológiou priameho vstrekovania, väčšinou poháňa generátor, ktorý nabíja kompaktnú 1,05 kWh batériu. Energiu z batérie elektromotor posiela na predné kolesá. Len v prípade potreby mu mechanickou silou pomôže aj spaľovací motor. Civic jazdí väčšinu času ako elektromobil. Len ojedinele, ak je to energeticky výhodné, spaľovací motor posiela silu priamo na kolesá. Našťastie nič z komplikovanosti pohonu pri jazde necítiť.

Nový Civic je geniálne odhlučnený. Pomáha tomu nová izolácia, dodatočne izolované nasávacie potrubie, nový uretánový kryt motora či nový sekundárny vyvažovací hriadeľ. Pripojenie spaľovacieho motora k pohonu alebo jeho zvýšené otáčky pri potrebe rýchleho nabitia akumulátora takmer nepočuť. Hoci sa pohonný systém podobá na ten v modeli HR-V, nie je vôbec ukričaný a podstatne cítiť jeho vylepšenia. Upravené bolo aj okno, počas ktorého sa pripája benzínový motor, takže zrýchľovanie je príjemnejšie, pretože motor nevystrelí náhle do vysokých otáčok.

Simulácia prevodovky

Prevodovka eCVT nie je mechanická CVT, ale ide o elektrický systém, ktorý mení množstvo energie posielanej na kolesá. Odpadlo tak klasické kvílenie CVT. Len pri prudkej akcelerácii, keď benzínový agregát posiela do batérie maximálny výkon, začuť jeho hlas. Vďaka zvukovému utlmeniu však nepôsobí rušivo.

Veľmi zaujímavý je prejav Civicu v režime Sport. Keďže elektromotor robí väčšinu práce, so spaľovacím motorom možno manipulovať tak, aby simuloval radenie prevodových stupňov. Spolu so syntetizovaným zvukom poskytuje podobný zážitok ako jazda s motorom VTEC. Simulácia radenia mechanickej prevodovky je naozaj podarená, hoci auto žiadnu takúto prevodovku nemá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa