Časy lacno kúpiť, reštrukturalizovať a predať so ziskom sú dávno preč. Za poslednú dekádu sa stal z finančnej skupiny Penta strategický investor. Investovanie však nie je jednoduchý biznis. Prvotná investícia je napriek hĺbkovému posúdeniu vždy riziková, a tak nemusí byť vždy úspešná. V histórii Penty bolo takých viacero. Naopak, ak sa raz nastaví dobrý biznisový model, stratégia sa môže úspešne aplikovať aj na zahraničné trhy. Takýmto spôsobom Penta expandovala mimo územia Slovenska vďaka najväčšej firme vo svojom portfóliu – lekárenskej sieti Dr. Max, ale aj cez stávkarskú sieť Fortuna.

Lákavá východná Európa

V roku 2020 Penta pôsobila v ôsmich európskych krajinách. No jej vstup do nemeckej priemyselnej spoločnosti Gehring nevyšiel, firma v tomto roku skončila v insolvencii. Keďže Penta na túto nevydarenú investíciu dlhodobo vytvárala opravné položky a finančne ju nezasiahla, priniesla odchod z nemeckého trhu. Penta tak ostala aktívna v siedmich európskych krajinách.

Iain Child
Neprehliadnite

Iain Child: Pôvodné trhy sú nám už malé, budujeme firmy európskej úrovne

Merané odhadovanou hodnotou investície má v európskych krajinách najväčší podiel biznisu na Slovensku, a to viac ako 38 percent z celého portfólia. Česko tento podiel dobieha a pripadá naň vyše 30 percent. Najväčším skokanom v tomto rebríčku je Rumunsko, kde podiel presahuje 15 percent. Dôvodom je silná expanzia značky Dr. Max, ktorá sa stala jednotkou na domácom trhu. Významnú rolu hrá aj Fortuna. O čosi menšiu hodnotu má investícia Penty v Poľsku, ktorá tvorí 11 percent z celkovej hodnoty portfólia.

Okrem významného podielu v štyroch krajinách východného bloku má spoločnosť menšie investície aj v Chorvátsku, Srbsku a Taliansku. V Srbsku a Taliansku je to opäť Dr. Max, v Chorvátsku Fortuna. Expanzia týchto dvoch reťazcov dosahuje skutočne celoeurópsku úroveň. Lekárenská sieť sa stala štvrtým najväčším reťazcom v Európe, stávkarská spoločnosť patrí do top 10.

Sústredenie na retail

Sila a úspech značiek Dr. Max a Fortuna podčiarkujú dôležitosť maloobchodu pre skupinu. Nie je preto prekvapením, že maloobchod tvorí viac ako polovicu hodnoty celého portfólia. K týmto dvom spoločnostiam sa v Poľsku pridáva maloobchodná sieť Empik, ktorú Penta získala v roku 2012 a úspešne reštrukturalizovala.

Žiadny iný sektor v portfóliu skupiny nemá také výrazné zastúpenie ako maloobchod. Najbližšie sú k tomu nehnuteľnosti. Tie dosahujú podiel takmer 18 percent na hodnote skupiny. Realitné projekty realizuje Penta v Česku, na Slovensku a v Poľsku. V tomto sektore pôsobí 15 rokov, pričom sa pustila do 26 projektov s celkovou hodnotou prevyšujúcou miliardu eur. Najviac projektov realizuje v Česku, na Slovensku ich je desať a v Poľsku dva.

Tretí najväčší sektor, ktorý má viac ako desatinové zastúpenie v port-fóliu skupiny, je zdravotníctvo. Penta je vlastníkom nemocničnej siete na Slovensku, v Česku a Poľsku, podobne ako v realitách. Na Slovensku okrem toho vlastní sieť polikliník ProCare a zdravotnú poisťovňu Dôvera.

Hodnota investícií Penty podľa krajín (%), infografika
Zdroj: Trend.sk

Štvrtým najväčším sektorom skupiny sú financie, respektíve banky. No ich podiel je iba o čosi väčší ako osem percent. Najväčšiu hodnotu má slovenská retailová Prima banka, nasledovaná Privatbankou, ktorá pôsobí na Slovensku aj v Česku.

Podiel priemyslu v skupine vytrvalo klesá, v súčasnosti presahuje iba päť percent. Penta už mesiace pracuje na predaji mäsospracujúcej spoločnosti Mecom. Naopak, v rozhovore pre TREND nový šéf skupiny Iain Child tvrdí, že investícia v Slovalcu je pre Pentu strategicky dôležitá.

Podiel s najmenšou hodnotou má Penta v médiách. Ten nedosahuje ani tri percentá. Ide o vlastníctvo médií na Slovensku a v Česku. V Česku je to Vltava Labe Media, na Slovensku News and Media Holding. Menšinový podiel vlastní aj v spoločnosti Petit Press a spolu s Ringierom vlastní Penta aj firmu United Classifieds, čo je hráč číslo jeden na slovenskom trhu v oblasti inzercie (reality, automoto a ďalšie).

Koronakríza nehryzie

Vzhľadom na silné zastúpenie maloobchodného sektora bolo už počas prvej vlny koronakrízy zjavné, že dosah pandémie na skupinu bude relatívne výrazný. Penta preto na jar výrazne okresala svoje investičné plány a snažila sa okresať aj nepotrebné výdavky. To sa prejavilo na investičnom aj akvizičnom CAPEX-e [peňažné prostriedky vynaložené na nákup kapitálových statkov a akvizícií – pozn. TRENDU], ktorý ešte v roku 2019 prekračoval hranicu 600 miliónov eur. Ako potvrdil v rozhovore Iain Child, realita v treťom kvartáli bola nakoniec omnoho lepšia ako pesimistické očakávania. V dôsledku toho skupina uvoľnila zamrazené investície. Tie nakoniec v roku 2020 dosiahnu o čosi menej ako pol miliardy eur. Naopak, v roku 2021 by mali opäť túto hodnotu prekročiť.

Na chuti investovať je zrejmé, že Penta považuje koronakrízu iba za krátkodobú epizódu. Potvrdzuje to aj EBITDA skupiny, ktorá v roku 2019 dosiahla 483 miliónov eur a v tomto roku sa očakáva na úrovni 400 miliónov eur. Skupina ohodnocuje svoje aktíva na úrovni 11 miliárd eur, pričom jej dlh sa pohybuje okolo troch miliárd. Tržby sa šplhajú zhruba na sedem miliárd eur. Od roku 2015 Penta každý rok vytiahla čistý zisk nad 200 miliónov eur. V každom prípade sa zdá, že Penta je momentálne so svojimi investíciami spokojná. Neplánuje vstup do nových sektorov, jej stratégiou bude skôr posilňovať prosperujúci biznis, zameraný najmä na maloobchod, reality či financie.

Vydavateľstvo News and Media Hoding, ktorého súčasťou je aj týždenník TREND, vlastní skupina Penta.

Penta na Slovensku
Medzi najväčšie projekty Penty na Slovensku patrí lekárenská sieť Dr. Max, ktorá sa dá nájsť na viac ako 300 miestach. Sieť vznikla v roku 2006 a v súčasnosti zamestnáva okolo 1 500 ľudí. Napriek tomu, že pôsobí ako obchodný reťazec, musí každá lekáreň podľa zákona vystupovať ako samostatný právny subjekt. V roku 2005 Penta odkúpila stávkovú spoločnosť Fortuna. V súčasnosti je druhou najväčšou spoločnosťou v tomto segmente s tretinovým podielom na slovenskom trhu. Má vyše 400 pobočiek, z čoho viac ako sto funguje na báze franchisingu. V roku 2019 tržby spoločnosti presiahli 500 miliónov eur. Polikliniky ProCare sa nachádzajú na dvanástich miestach na Slovensku. Tržby spoločnosti zatiaľ nepresiahli 20 miliónov eur a zisky dosahuje iba sporadicky. Nemocníc, ktoré patria pod Svet zdravia, je sedemnásť a čoskoro by k nim mala pribudnúť nemocnica v bratislavských Boroch. V roku 2019 tržby presiahli 50 miliónov eur. Táto investícia je zatiaľ pre Pentu stratová, keďže každoročné investície do modernizácie a výstavby nemocníc výrazne prevyšujú dosahovaný zisk. K zdravotníckemu segmentu sa počíta aj zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá dlhodobo hospodári pri tržbách 1,5 miliardy eur s EBITDA na úrovni zhruba 20 miliónov eur.