MultiPhone 5044 duo je klasická mobilná tehlička so zaoblenými hranami, nenápadnou lesklou obrubou a odnímateľným zadným krytom. Dominantným materiálom je plast, ktorý zrejme výrobcovi pomohol udržať na uzde výrobné náklady (a koncovú cenu).

Podobne ako väčšina mobilov Prestigia aj MultiPhone 5044 je duálny (preto prídavok „duo“ v názve). Pod zadným krytom sa preto skrývajú dve šachty pre SIM karty (štandardnej veľkosti). Je tam tiež šachta pre micro SD pamäťovku, do ktorej vzhľadom na malý interný storage (4 GB) bude potrebné investovať, a vymeniteľná batéria. Vonkajší povrch je príjemný na dotyk, ale je tiež magnetom na odtlačky. Celá konštrukcia je pevná, bez sklonov k vŕzganiu.

Pokusom o dizajnovú špecialitku je flipové puzdro displeja, pevne spojené so zadným krytom, ktoré je súčasťou obchodného balenia. Krídlo puzdra síce neprilieha k displeju tak pevne ako Smart Cover iPadu, ale očakávanú funkcionalitu plní (vypína a zapína displej). Samozrejme, balenie obsahuje aj verziu zadného krytu bez flipu.

Ovládacie prvky sú rozmiestnené po stranách mobilu: hlavný vypínač je vpravo, ovládač hlasitosti zasa vľavo. Na hornej hrane sa nachádza micro USB a vstup pre slúchadlá. Hardvérovú spúšť fotoaparátu mobil nemá a systémové ikonky sú dotykové, viditeľné aj pri vypnutom displeji.

Konštruktéri vpratali päťpalcový displej do šasi so šírkou 7,3 centimetra. Je to už za hranicou pohodlného ovládania jednou rukou (nielen dámskej veľkosti), hoci na pomery veľkých smartfónov to nie je výnimočné. Lepšia správa je celková hmotnosť (130 gramov), čo je o štvrtinu menej, než má napríklad Sony Xperia Z. Vrecko nohavíc alebo saka preto MultiPhone 5040 až tak nezaťaží.

Prestigio MultiPhone 5044 duo: Lowcostový high-end

Prestigio MultiPhone 5044 duo - zadná strana Zdroj: Prestigio

Dominanta mobilu – displej – sa Prestigiu vcelku vydarila. Pri landscape režime ponúka jedenásťcentimetrovú šírku, čo je komfortné pri surfovaní po webe, čítaní textu alebo sledovaní videa. Výrobca síce nedoskočil full HD konkurenciu, ale aj použité HD rozlíšenie (1 280 x 720 bodov) je pre bežného používateľ dostatočné. Dôležité je, že IPS technológia displeja potvrdzuje svoje kvality – vernosťou farieb, kontrastom, pozorovacími uhlami.

Hardvérové jadro smartfónu je klasická vyššia stredná trieda. Aj test TRENDU ukázal, že štvorjadrový procesor (1,2 GHz Cortex A7) s rovným gigabajtom pamäte vie byť solídny základ pre hladký chod systému a náročnejších aplikácií, ako aj pre sledovanie filmov či plynulý multitasking.

No k väčšej spokojnosti s mobilom, ktorý je nepísanou vlajkovou loďou značky, by to chcelo väčší interný storage. No opäť, predstavy o cene boli zrejme prioritnejšie.

Horšie dopadol fotoaparát, hoci podľa výrobcu by mal používateľovi pomôcť „uchovať všetky najlepšie okamihy života“. Osemmegapixlovému čipu by malo v slabších svetelných podmienkach pomáhať BSI podsvietenie – v praxi sa na výsledných obrázkoch veľmi neprejavuje. Automatické ostrenie by tiež mohlo byť rýchlejšie. Na facebookové fotenie je to však okej.

Štandardný výkon podáva aj batéria. Jej kapacitu (2 000 mAh) označuje výrobca ako „extrémnu“, hoci takú (alebo dokonca vyššiu) zvyknú mať aj vybavenejšie mobily ostatných smartfónových značiek. Na jedno nabitie vydrží najviac pol druha dňa.

MultiPhone 5044 duo beží na prakticky holom Androide 4.2 Jelly Bean. S cenou 260 eur patrí high-end Prestigia medzi najlacnejšie päťpalcové štvorjadrové smartfóny. Konkurujú mu najmä ďalšie menej známe značky, napríklad GSmart Sierra S1 alebo Alcatel OneTouch Scribe HD.

Záverečné hodnotenie: Až na niekoľko detailov je Prestigio MultiPhone 5040 duo pomerne solídny smartfón. Tie detaily evidentne súvisia s tým, že ide o výrobcu, ktorá značkovejšiu konkurenciu valcuje cenou.

Prestigio MultiPhone 5040 v kocke

plusy

mínusy

displej (päťpalcová uhlopriečka, HD, IPS)

fádny dizajn

duálny mobil (pre dve SIM karty)

plastový kryt je magnetom na odtlačky prstov

výkon

malý interný storage

cena

priemerný fotoaparát

holý Android

Zariadenie zapožičal Asbis.sk.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.