Lebo nakoniec bolo začiatkom novembra u nás šestnásť stupňov a na juhu Afriky – o stupeň teplejšie... Kým sme prišli, bolo vraj 37, čo bolo na začiatok leta rovnako nezvyčajné. Podobne ako pád a zotrvávanie na teplotách pod 20 stupňov, keďže bežných je v tomto období tak okolo 25 – 26. Neustále diskutované zmeny klímy asi môžu mať rôzne podoby.

Mesto ako kokteil farieb kože

Človek, ktorý už predtým v Afrike bol a príde do Kapského Mesta, je z toho, ako mesto a jeho okolie vyzerajú, v pomykove. Je v Afrike a zároveň to tam nevyzerá ako na „čiernom“ kontinente (ak si teda odmyslíme slumy na predmestí). Samozrejme, samotné mesto je iné než zvyšok krajiny – už len zložením obyvateľstva.

Kým podľa štatistík tvoria až 80 percent obyvateľstva Južnej Afriky Afričania (do roku 1991 oficiálne nazývaní čierni), deväť percent belosi, dve percentá Ázijčania a deväť percent takzvaní farební, alebo po našom a neodborne miešanci, v Kapskom Meste vidíte, že obyvateľstvo je tu oveľa pestrejšie „pomiešané“. Skoro polovicu obyvateľstva tvoria miešanci, až po nich nasledujú Afričania a aj podiel potomkov Európanov je vyšší než v celej Južnej Afrike.

Prešpikovaná atrakciami. Záhrada Afriky je úplne na juhu

Príprava ochutnávky vín Zdroj: Jarmila Horváthová

Aj keď sa vyberiete za hranice mesta, nemáte „africký“ pocit. Napríklad všetka pôda je obrobená, nikde sme ju nevideli ležať ladom. Buď sú všade pastviny, alebo polia. Pripadáte si, akoby ste jazdili v obrovskej záhrade, a keď sa začnete zaujímať o miestne poľnohospodárstvo, dočítate sa, že krajina je tretím najväčším exportérom poľnohospodárskych produktov na svete.

Stolovú horu si treba zaslúžiť

Kapské Mesto mnoho bedekrov považuje za jedno z

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa