Slovenské zdravotníctvo prechádza už viac než dve desaťročia len dvoma fázami – kritickou a ešte kritickejšou. Hoci vyhlásenia Mariána Petka, prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska, že v máji nebudú mať nemocnice na lieky a v júni skolabujú, môžu byť prehnané, jeho tvrdeniu, že „situácia v rezorte zdravotníctva je najkomplikovanejšia za posledných pätnásť rokov“, sa dá veriť.

Oklamal všetkých?

Aj vládny dokument o stave zdravotníctva hovorí, že relatívny nedostatok finančných zdrojov v rezorte sa najvýraznejše prejavuje vo financovaní nemocníc: „Pri istej generalizácii možno konštatovať, že dlh nemocníc narastá podľa veľkosti nemocnice a náročnosti pacientov a ročne predstavuje v priemere asi pätnásť percent výnosov segmentu.“ Pretože tak je to už dlho, oddlžovať museli všetky doterajšie vlády.

Keďže Ivan Uhliarik ako minister s tým nič neurobil, zdravotníctvo má k udržateľnému financovaniu (bez zadlžovania) ďaleko. Dá sa povedať, že po jeho ére ešte ďalej ako na jej začiatku. Najmä preto, lebo zákony o platoch nemocničných lekárov a sestier, ktoré parlament prijal v čase, keď kabinet Ivety Radičovej už nevládol, ale iba administroval, posunuli celkovú neudržateľnosť financovania z kritického do kritickejšieho štádia. Sťažnosti Roberta Fica a jeho ministerky zdravotníctva, že I. Uhliarik „v podstate oklamal všetkých“, lebo tvrdil, „zahlasujte za zákon, sú na to peniaze“, však nemožno brať vážne.

Na začiatku decembra 2011 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil, že zdroje zdravotných poisťovní v roku 2012 budú len o jedno percento vyššie ako v roku 2011. Predstavuje to sumu 36 miliónov eur. V rovnakom čase Health Policy Institute (HPI) uviedol, že celkový dosah zvýšenia miezd lekárov a sestier bude predstavovať sto až 150 miliónov eur. Vo februári 2012, keď poslanci za Smer jednomyseľne podporili zvýšenie platov, nielen mohli, ale aj mali vedieť, čo to znamená.

Ak podľahli šarmu I. Uhliarika, tak je to len ich chyba. Mali čítať, čo uviedol v prílohe zákona: na platy sestier treba o 68 miliónov eur viac. V apríli sa vládny Smer musí vyrovnať s tým, o čo sa vo februári aj sám pričinil. Poskytol zákonné právo na niečo, na čo teraz nemá zdroje. A musí nájsť východisko.

Predlžovanie agónie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa