Slováci už o tri týždne deviatykrát v histórii samostatného štátu rozhodnú o smerovaní krajiny na ďalšie štyri roky. Je to prvýkrát, čo sa budú konať parlamentné voľby v nepárnom roku. Pre problémy, ktorými vládnutie na Slovensku od februára 2020 prešlo, je vlastne až prekvapujúce, že predčasné voľby prichádzajú tak neskoro. K predchádzajúcim trom predčasným voľbám politická reprezentácia vždy dospela už dva roky po tých riadnych.

Dátová redakcia TRENDU sa pozrela na to, akú ponuku tento rok politické strany a hnutia prichystali. Voliči si môžu vybrať z 25 subjektov, čo je rovnaký počet ako minule a zároveň druhý najvyšší v novodobej histórii. Len jedenásť z nich však vyslalo do boja plný počet 150 kandidátov. Najmenej s úspechom vo voľbách ráta SDKÚ, ktorá má na kandidátnej listine iba desať mien.

Vzostupy a pády

Príbeh SDKÚ ukazuje, aké vratké je na Slovensku politické výslnie. Svoje o tom vie aj prekvapivý víťaz predchádzajúcich volieb hnutie OĽaNO. To vo februári 2020 získalo 25 percent hlasov a viac ako tretinu kresiel v Národnej rade SR, hoci mu prieskumy ešte v januári veštili iba jednociferný výsledok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa