Nachvíľu to vyzeralo, že je to jedna z vecí, pri ktorých bude platiť spravodlivosť a ktorú si jednoducho za žiadne peniaze nekúpite. Hovorím o vakcíne proti koronavírusu.

Tú síce časť obyvateľov odmieta, ale je tu aj iná časť obyvateľov, ktorá by sa chcela zaočkovať čo najskôr. Z rôznych dôvodov – aby ste mohli cestovať, vrcholovo športovať alebo len ochrániť seba a svojich blízkych. A pritom máte smolu, že nie ste ani starí, ani chorí, a podľa toho, v akom dobrom (alebo hlúpom) štáte žijete, sa na vás dostane rad niekedy na konci jari či v našich krajinách skôr leta. Alebo vôbec.

Rakúsko eviduje 8. októbra rekordný nárast počtu nakazených koronavírusom. Len za posledný týždeň ich počet stúpol takmer o pätinu.
Neprehliadnite

Žijeme v tej horšej „strednej“ časti Európy. A lepší sa to len pomaly

Oficiálne si vakcínu v krajinách Európskej únie nemôže zaobstarať nikto iný než Brusel alebo jednotlivé štáty. Jasné poradie na očkovanie má byť dané na základe vzorcov, ktoré nastavia vlády. Už na začiatku sa však ukázali niektoré „špecifiká“. Kým v Nemecku kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že sa dá očkovať až vtedy, keď na ňu ako na každého iného občana spolkovej republiky príde na základe kritérií rad, v Česku sa ako prvý dal zaočkovať premiér Andrej Babiš. Na Slovensku si premiér Igor Matovič a polovica vlády v čase začiatku testovania „budovala imunitu“ prekonávaním nákazy, takže tento problém odpadol. Viac než dostatočne ich však nahradili celebritní manželia Cibulkovci.

Najväčší škandál sa zatiaľ objavil v Poľsku, kde varšavská univerzitná klinika naočkovala 400 vakcínami nielen zamestnancov nemocnice aj s rodinami, ale aj desiatky hercov a politikov. Na východ od nás, v Rusku, bolo už v lete verejným tajomstvom, že sa tamojší miliardári tromfujú, kto už dostal dávku vakcíny Sputnik. V Japonsku sa pred niekoľkými dňami ukázalo, že sa skupina manažérov dala očkovať nepovolenou čínsku vakcínou.

Tisíce ľudí stáli na námestiach, štrngali kľúčmi a žiadali zmenu režimu! Tak to vyzeralo v pohnutom novembri 1989.
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Rok zázrakov. Rok prízrakov

Obávam sa, že takýchto správ bude aj v našich stredoeurópskych končinách pribúdať. V situácii, keď ešte nedávno bolo na Slovensku možné kúpiť si prokurátorov, sudcov či policajného riaditeľa, sa nájde aj spôsob, ako predbehnúť vakcinačný rad. Zo známosti, za peniaze. Iné to nebude ani v Česku, o Poľsku a Maďarsku, kde už nepanujú demokratické pomery, ani nehovoriac. Jediný spôsob, ako zamedziť tejto hroziacej vakcinačnej korupcii, je očkovať rýchlo, organizovane a bez výnimiek. Ale presne také niečo sa v našej strednej Európe takmer nikdy a v ničom nedarí.