Preto sa napriek chýbajúcim oficiálnym potvrdeniam čo i len z jednej strany stretla s vážnosťou správa českého týždenníka Euro o tom, že Taliani seriózne rokujú o predaji českej a slovenskej odnože. Odvolávajúc sa na viaceré nezávislé zdroje by podľa týždenníka medzi záujemcami mala byť francúzska Société Générale a Moneta Bank, bývalá GE Money Bank pôsobiaca na českom trhu. Hodnotu možnej transakcie české médiá odhadujú na 90 miliárd korún (3,3 mld. EUR). Bola by to tak vôbec najväčšia transakcia českého bankovníctva. A aj slovenského.

V roku 2001 štát za privatizáciu troch najväčších bánk utŕžil 56 miliárd korún (v tom čase to predstavovalo 1,3 mld. EUR). A najväčšia česká transakcia, predaj Komerční banky, vyniesol 40 miliárd českých korún (1,2 mld. EUR). V tomto prípade však nový majiteľ, Société Générale, kupovala len 60 percent banky.

Hoci sa k rokovaniam s Milánom verejne nevyjadrila žiadna ďalšia strana, nemožno sa čudovať, ak by nakoniec bolo pytačov viac. Len pred dvoma rokmi, keď sa na Slovensku predávala Sberbank, chcelo túto podstatne menej zaujímavú banku oveľa viac investorov. Záujem by mohli mať i teraz, hoci pôjde o dosť drahšiu záležitosť.

Prečo na predaj

V minulej dekáde boli bankové akvizície v strednej Európe ťahané veľkými víziami o tom, ako tento región pomôže potiahnuť bankovo zrelšiu západnú Európu. Aj prípad talianskej dvojky UniCredit ukazuje, že druhá dekáda tohto tisícročia nosí iné pohnútky. Podobne ako predchádzajúce predaje na Slovensku, keď belgická Dexia predávala rovnomennú dcéru alebo sa na pulte objavila ruská Sberbank, aj tentoraz by mohol byť dôvod rovnaký. Banková mama potrebuje peniaze, a tak možno bude musieť jedno zo svojich detí pustiť.

UniCredit už od krízy bojuje s nedostatkom kapitálu. Pohlcujú ho nesplácané úvery, s ktorými sa borí celý taliansky bankový sektor. Zlé úvery tam dlhodobo rástli, krajina sa nevie vymaniť z recesie. Väčšinu zlého dlhu vyrábali malé a stredné podniky, ktoré sa nedokázali pozviechať. Na rozdiel od viacerých iných krajín sa talianske banky nestihli očistiť od zlých úverov formou zlej banky. A po prijatí bail-in pravidla, pri ktorom majú za zlé výsledky niesť zodpovednosť najprv akcionári, to už tak ľahko nejde.

Koľko má Unicredit na Slovensku v úveroch 1/3
(%)

O predaji UniCredit v Česku a na Slovensku sa už hovorí nahlas. Matke by pár kvapiek hodil

PRAMEŇ : TREND Analyses, polrok 2016

13 miliárd nestačí

Banka skrotila prírastok zlých úverov, no stále sa z nich úplne nevyliečila. Od krízy už niekoľkokrát klopala na dvere akcionárom a žiadala nový kapitál. Naposledy sa jej to podarilo tento rok, keď získala extra 13 miliárd eur. Hoci ide o veľkú sumu, stále je to len záplata na dieru, ktorá jej vznikla koncom vlaňajška, keď odpísala veľkú časť nesplácaných úverov. Banka neustále hľadá spôsoby, kde by ušetrila a osekala náklady. Ešte koncom roka ohlásila plán na zlepšovanie hospodárenia. Jeho súčasťou bolo aj zatvorenie 900 pobočiek a prepustenie 14-tisíc zamestnancov. Rovnako hľadá príležitosti na predaj aktív.

Unicredit získala extra 13 miliárd eur kapitálu, no stále jej to nestačí na vyrovnanie zlých úverov z minulosti

Ako veľmi UniCredit hľadá každý cent, podľa Financial Times dobre ilustrovalo už to, keď jej šéf Jean-Pierre Mustier nechal predať bankové súkromné lietadlo ako súčasť úsporných opatrení, ktoré mali posilniť kapitál banky. A keď pri oslovovaní investorov pred tohtoročným zvyšovaním akcionárskeho kapitálu používali spolu s finančným šéfom v Londýne na presun medzi stretnutiami metro a namiesto kufríkov chodili s batohmi, iba potvrdzovali túto predstavu. No a keď sa v Spojených štátoch vyhýbali drahým reštauráciám a radšej jedli v lietadle, len aby ušetrili čas a peniaze, intenzita nevyhnutnosti nových peňazí a šetrenia v UniCredite bola podčiarknutá.

Koľko vkladov má na Slovensku 2/3
(mil. EUR, polrok 2016)

O predaji UniCredit v Česku a na Slovensku sa už hovorí nahlas. Matke by pár kvapiek hodil

PRAMEŇ : TREND Analyses, polrok 2016

Dobré deti

UniCredit by predaj v srdci Európy výrazne pomohol. Nie preto, že by tunajšia dcéra bola problémové dieťa. Práve naopak. Česko a Slovensko sú v skupine 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa