Pri vyčkávacej stratégii už zvyčajne investori nestihnú naskočiť na rozbehnutý vlak. Ak neinvestujú priebežne, nemusia trafiť do najnižšej ceny, tvrdí skúsený investor Roman Scherhaufer, predseda Predstavenstva spoločnosti European Investment Centre.

Investorov láka možnosť lacno nakúpiť akcie, ktorých ceny padli. Je to dobrá stratégia?

Je to dobrá stratégia. Investori sú už sofistikovanejší ako v kríze po roku 2008. Na

našej fondovej platforme sme videli až trojnásobný nárast objemu obchodov a viac smerovali do nákupov ako do predajov akcií. Znamená to, že investori už vedia, že po každej kríze príde vždy zotavenie. Takže využívajú lacné nákupy po marcových výpredajoch.

Čo sa v rozhovore dozviete
  • Či sa už akcie prepapadli na dno
  • Oplatí sa kupovať lacné akcie
  • Prečo nie sú ceny akcií nafúknuté
  • Kam má teraz investovať drobný investor
  • Prečo kryptonadšenci nerozumejú finančným trhom
  • Kedy príde oživenie ekonomiky
  • Či sa oplatí sa investovať do zelených technológii

Otázne je, či už ceny akcií dosiahli dno.

Vždy je to špekulatívne. Nevieme, či už dno bolo na konci marca alebo príde nové dno. Tí, ktorí nakúpili lacno v marci, spravili dobre.

Známy investor Warren Buffett nakupoval v marci lacno americké aerolínie, ale nedávno už predal veľký balík.

Treba mať odhad, ktoré sektory budú koronakrízou najviac postihnuté. Letecká preprava a turizmus sú najohrozenejšie odvetvia. Možno práve Warren Buffett sa na tieto sektory pozerá z dlhodobého pohľadu a vidí tam problémy. Nie je to špekulant.

Roman Scherhaufer (47)
Študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Kariéru začínal ako broker v Tatra banke. Bol výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Viac ako sedem rokov pôsobil ako podpredseda Predstavenstva v investičnej firme Across Wealth Management. V roku 2009 spoluzakladal European Investment Centre (EIC), ktoré prevádzkuje fondovú platformu pre investičné firmy. Je predsedom jeho Predstavenstva.

Ako na akcie

Niektoré investičné firmy tvrdia, že majú teraz veľa hotovosti. Nechcú ešte nakupovať, lebo akcie sú podľa nich stále drahé, keďže boli nafúknuté ešte pred koronakrízou.

Pri vyčkávacej stratégii je to zvyčajne tak, že investori už nestihnú naskočiť na rozbehnutý vlak. Ak neinvestujú priebežne, nemusia trafiť do najnižšej ceny. Ak čakajú, že ceny akcií ešte klesnú, môžu sa mýliť. Ceny sa môžu plaziť na tejto úrovni ešte dlho alebo pozvoľna rásť a optimálna príležitosť na lacný nákup nepríde.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa